Gündem

Cinsel taciz faili savcı beraat etti

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nda görevli savcı Ş.B., kadın katibe cinsel tacizde bulunması nedeniyle açılan davadan ”yeterli delil bulunmadığı” gerekçesiyle beraat etti

Yanında geçici olarak görevlendirilen kadın katibe cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle yargılanan İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nda görevli savcı Ş.B.’nin delil yetersizliği gerekçesiyle beraatine karar verildi.

4 Mart 2022’de meydana gelen olayda, kendisini eve bıraktıktan sonra ısrarla evine gelen savcı tarafından cinsel tacize maruz bırakıldığını söyleyen kadın, Hakimler ve Savcılar Kurulu’na dilekçe sunarak şikayetçi olmuştu.

Adalet müfettişlerince yapılan inceleme sonrasında Anadolu Adliyesi’nde görevlisi savcı Ş.B’ye İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca “cinsel taciz” suçundan dava açılmıştı.

24 Nisan’daki duruşmada dinlenen kadın ifadesinde, olay günü çalıştıktan sonra savcının ısrarla kendisini eve bırakmak istediğini ve sonrasında da cinsel tacizde bulunduğunu aktarmıştı.

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan Ş.B. ve kadın katılmadı. Şikayetçi olarak duruşmada, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı ile sanık avukatı hazır bulundu.

Aile Bakanlığı avukatı sanığın cezalandırılmasını talep etti. Sanık savcının avukatı ise eski savunmalarını tekrar ettiğini belirterek beraat talebinde bulundu.

Savcı mütalaasında beraat talebi

Daha sonra esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, şikayetçinin yargılama sırasında verdiği ifadeye göre, ‘Sanığın cinsel içerikli herhangi bir söz söylemediğini ve müştekinin cinsel amaçlı bir söze maruz kalmadığını’ ifade ettiğini belirtti.

Sanığın şikayetçinin evinde kolundan tutması eyleminin cinsel bir amaç taşıyıp taşımadığının tespitinin mümkün olmadığını da savunan Savcı, sanığın ısrarlı bir şekilde kendisini evine davet ettirmeye kadar götüren eylemi açısından “Kişinin huzur ve sükûnunu bozma’ suçunun değerlendirilebileceğini ancak bu suç yönünden de süreklilik unsurunun olması gerektiğini kaydetti.

Dava konusu olayda bu durumun gerçekleşmediğini belirten Savcı, sanığın cinsel taciz suçunu işlediğine dair somut delil bulunmaması nedeniyle beraatini talep etti.

Yeterli delil bulunamadığı gerekçesiyle beraatine hükmedildi

Mahkeme heyeti, “Kamu görevinin ve hizmet ilişkisinin sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle cinsel taciz” suçundan yeterli delil bulunmadığı ve ‘Şüpheden sanık yararlanır’ ilkesini gerekçe göstererek Ş.B.’nin beraatine karar verdi.

Mahkeme, kesinleşme şerhini içeren gerekçeli kararın bir örneğinin Hakimler ve Savcılar Kurulu Genel Sekreterliği’ne gönderilmesine hükmetti.

Paylaşın