Gündem

Ağır hasta tutuklu Özkan’a refakat eden oğlu tahliye oldu

Ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın 12 yıldan fazladır tutuklu olan ve 5 yıldır kendisine refakat eden oğlu Ahmet Özkan tahliye edildi

Ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın tutuklu olan ve 5 yıldır kendisine refakat eden oğlu Ahmet Özkan tahliye edildi. Özkan, cezaevinden tahliye edilmeyen babası için, ” Babamın ağır hasta durumu ortadadır. Cezaevi tahliye etmek istiyor. Ancak ATK bırakmıyor” dedi.

Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde tutulan ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın (83) tutuklu olan ve 5 yıldır kendisine refakat eden oğlu Ahmet Özkan, 12 yıl 8 ayın ardından bugün tahliye edildi.

2011 yılında Diyarbakır’da gözaltına alınan Özkan, “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 13 yıl 8 ay hapis cezası verilerek tutuklandı.

Dün akşam saatlerinde cezaevinden tahliye edilen Özkan’ı Özkan ailesi, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi avukatları, Tutuklu Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) üyeleri karşıladı.

‘ATK babamın tahliyesini engelliyor’

Özkan, ağır hastalıklarına rağmen cezaevinde tutulmaya devam edilen ve refakatçisi olduğu babası Mehmet Emin Özkan’ın durumuna dair şu ifadeleri kullandı:

Babamın ağır hasta durumu ortadadır. Cezaevi tahliye etmek istiyor. Ancak ATK bırakmıyor. Tekrardan ATK’ye göndermek istiyorlar. Babam tek başına gidecek durumda değildir. ATK’den ise bir umudum yok. Çünkü defalarca götürdüler. Her defasında rapor verilmedi. ATK’nin düşmanca bir yaklaşımı söz konusudur. Sadece hasta tutuklu babam tek değildir. Tüm hasta tutuklulara sahip çıkmamız gerekir.

Kaynak: Gazete Karınca

Paylaşın