Gündem, Kadın - LGBTİQ+

Bir kadını öldürmeye teşebbüs eden ülkücü failden ‘tetikte olmalıyım’ savunması

Ankara’da bir kadını ağır yaralamaktan hakim karşısına çıkan Ülkü Ocakları üyesi Necip Mert Yalçın savunmasında muhalif öğrencilere karşı “tetikte olmak” için kesici alet taşıdığını söyledi. 

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi ülkücü Necip Mert Yalçın, 10 Ocak günü kütüphaneden çıkıp evine giden eski arkadaşı E.M.’nin önünü arabayla kesti ve bıçakla saldırdı. “Kasten öldürmeye teşebbüs” ile yargılanan Necip Mert Yalçın’ın yargılandığı davanın ilk duruşması bugün Ankara Sıhhiye Adliyesi 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Fail duruşmaya katılırken, E.M duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

Kimlik tespitinin ardından saldırı gününe ilişkin failin ifadesi alınmaya başlandı.

Bıçak taşımasının gerekçesi ülkü ocakları üyesi olması

Fail, E.M. ile tesadüfen karşılaştığını iddia ederken, montunun cebinde bir çakı taşıdığını, üniversite kampüsünde kesici alet taşımak yasak olmasına rağmen, Ülkü Ocakları üyesi olması ve kampüste bulunan örgütlere karşı “tetikte olması” gerektiğini çakı taşımaya gerekçe olarak sundu. Fail, savcılık ifadesini ise reddetti.

E.M. sık sık ölüm tehditlerine maruz kaldı

Failin ardından E.M. savunma yaptı. E.M., failin daha önce de evinde kendisini kestiğini, ardından da kesmek üzere kendisine saldırdığını ifade etti. Failin kendisini yaralamasına kadar geçen süreçte sık sık ölüm tehditlerine maruz kaldığına ve kesici aletle yaralandığı akşam kütüphanede yine aynı tehditlere maruz kaldığına dikkat çekti.Failin sürekli yanında kesici alet ve silah taşıdığını ifade eden E.M., hastanede 8 gün kaldığını vurguladı. E.M. olayın ardından failin annesini aradığını, annesinin ise, “Böyle olacağı belliydi. Hiçbir şekilde ambulans, polis çağırmayın” dediğini aktardı.

Tanıkların dinlenmesi ve HTS kayıtlarının dosyaya sunulması talebi

Savunmaların ve soruların ardından tanıkların ifadesi dinlendi. Tanık ifadelerinin ardından ise E.M.’nin Avukatı Ceren Kalay Eren söz aldı. Ceren, olay günü failin yanında olan diğer tanıkların da dinlenmesi gerektiğine dikkat çekerken, HTS kayıtlarının dosyaya sunulmasını talep etti.

Fail avukatı kadın topluluğunu radikal olarak yorumladı

Fail avukatı Mehmet Onur Ayhan’ın, E.M.’nin aldığı tehditler sonucunda başvurduğu “Mülkiye Kadın Dayanışması” topluluğunu “radikal sol gruplar” olarak tanımlaması ise dikkat çekti. Ülkücü olmasına ilişkin olarak ise “tutkunu olduğu siyasi görüşü” ifadelerini kullandı.

Duruşma 8 Ağustos’a ertelendi

Duruşmada, olay günü failin yanında bulunan kişilerin tanık olarak dinlenmesine, failin kullandığı telefon numarasına ait HTS Baz kayıtlarının alınması için müzekkere yazılmasına, tutukluluk halinin devamına ve duruşmanın 8 Ağustos 9.30’a ertelenmesine karar verildi.

Kaynak: Jin News

Paylaşın