Gündem, Kadın - LGBTİQ+

Gabonlu Dina’nın ailesi, cenazeyi almak için Adli Tıp’ta: “Kızımın ölümünün peşini bırakmayacağım, adalet yerini bulacak”

Karabük’te Filyos Çayı’nda ölü bulunan Gabonlu üniversite öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın ailesi, kızlarının cenazesini almak için Yenibosna’daki Adli Tıp Kurumu’na geldi.

Anne Jessica Sandra Makemba Panga, “Şu an cenazesi Gabon’a geri gidecek. Kızımın ölümünün peşini bırakmayacağım, adalet yerini bulacak. Cuma günü sabah saatinde Dina, Afrika’ya geri dönecek” dedi. İstanbul Gabon Derneği Başkanı ise, “Hep beraber cenazemizi alacağız. Ondan sonra işlem yapacağız. İşlem yapıldıktan sonra Gabon’a geri götüreceğiz” diye konuştu.

Gabon uyruklu üniversite öğrencisinin Karabük’teki ölümü, yaklaşık 2 aydır ölümü aydınlatılamadı. Aile, ikinci ‘nci kez otopsi yapılmasını istemişti. Ancak Gabon Büyükelçiliği, 6 bin dolarlık otopsi masrafını ödemedi. Dina’nın cesedi soğutma yetersizliği sebebiyle Karabük’ten İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Cenaze 1 ayı aşkın süredir İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda bekletildi. Ailesi, bugün cenazeyi almak için Adli Tıp Kurumu’na geldi.

Cenazeyi almak için aileye İstanbul’da yaşayan İstanbul Gabon Derneği Başkanı da eşlik etti. Dina, uluslararası cenaze nakil aracı ile alınarak memleketine götürülecek.

“Gabon’a geri götüreceğiz”
Cenazeyi almak için aileye eşlik eden İstanbul Gabon Derneği Başkanı, “Dina’nın annesi ve babası cenazeyi almaya geldi. Hep beraber cenazemizi alacağız. Ondan sonra işlem yapacağız. İşlem yapıldıktan sonra Gabon’a geri götüreceğiz. İkinci otopsi için para verilmedi, başka bir seçenek buldular” diye konuştu.

Anne Jessica Sandra Makemba Panga ise, “Otopsi ücreti için başka bir yol bulduk. Bir avukat bize geldi, ücretsiz şekilde halledeceğini söyledi. Güçsüz bir şekilde hissediyorum. Kızım Türkiye’ye okumaya geldi ama öldü. Şu an cenazesi Gabon’a geri gidecek. Kızımın ölümünün peşini bırakmayacağım, adalet yerini bulacak. Cuma günü sabah saatinde Dina, Afrika’ya geri dönecek” dedi.

Paylaşın