Doğa - Ekoloji

Akkuyu Akdeniz ve Orta Doğu’da faciaya neden olacak

Akkuyu Nükleer Santrali’nin aktif fay hattı üzerinde ve santralde Akdeniz’in santrali soğutamayacak kadar sıcak olan sularının kullanılacak olması nedeniyle, santral Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne şikayet edildi

Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri Gönüllü avukatı İsmail Hakkı Atal, yaptığı açıklamada santralin fay hattı üzerinde olduğunu belirterek, “Üstelik bu santral, kendisini soğutamayacak kadar ısınmış Akdeniz’de bulunuyor. Nükleer santrallerin çalışması için deniz suyu sıcaklığı 28 C’yi geçmemesi gerekirken, ortalama deniz suyu sıcaklığı ortalama karasal sıcaklıktan daha yüksek gezegendeki tek nükleer sahası olan Akkuyu’da Meteroloji Genel Müdürlüğü ölçüm istasyonu 2022 Ağustos’unda 30,5 derece deniz suyu sıcaklığı ölçtü” dedi.

Rosatom’un teknik kapasitesi yok

Avrupa Deprem Tehlikesi ve Risk Tesislerinin (EFEHR), Avrupa’da deprem açısından en riskli ülkenin Türkiye olduğunun belirlediğini söyleyen Atal, “Elektriği 10 kat pahalı fiyata Rusya nükleerinden satın almak için çabalayan Enerji Bakanları ile 10 katı fiyata satmayı amaçlayan Rosatom ve Akkuyu NGS yönetim kurulu, hukuken geçerli üretim lisansı ve hukuken geçerli ÇED raporu olmayan ‘Akkuyu Gecekondusunu’ inşa etmeye devam ettiler” dedikten sonra Akkuyu Nükleer Santrali zemin betonu çatlamadan 3 yıl önce Akkuyu Nükleer A.Ş. kamu diplomasi Müdürü Faruk Uzel’in, “Zemin kotunun 1 metre altında taban suyunu izole edip kesemeyen mühendislik bilginizle, Akkuyu’da deniz kıyısında ve deniz seviyesinden 12 metre düşük kotta güvenli nükleer santral yapamazsınız” diyerek Rosatom şirketinin yeterli teknik kapasitesinin olmadığını belirtip istifa ettiğini hatırlattı.

Santral insanlığa karşı suç!

Atal, tüm Akdeniz bölgesinde ve Orta Doğu’da nükleer faciaya neden olacağını belirterek, “Yapılmak istenilen Akkuyu nükleer santral projesi neden olacağı ölüm, göç ve sivil halkın fiziksel sağlığında oluşturacağı hasarlar nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi Roma Statüsü 7. Maddenin a, b, d ve k fıkralarını ihlal etmektedir. Bu santralin inşa edilmesinin insanlığa karşı suç olarak yargılanabilmesi için ya suç failleri Roma statüsünü tanıyan ülke yurttaşları olmalı ya da suç Roma Statüsünü tanıyan ülke topraklarında meydana gelmelidir” dedi.

Yetkililer UCM’de yargınlanmalı

Atal açıklamasının devamında, “İnsanlığa karşı suçlu olarak şikayet ettiğimiz, 2009’dan bu yana görev yapan Enerji Bakanları Hilmi Güler, Taner Yıldız, Berat Albayrak, Fatih Dönmez, Akkuyu ve Rosatom yönetim kurulu üyelerinin neden olduğu ve olacağı nükleer facia süreci sınır aşan kirlilik yaratacağı ve nükleer kirlilik Roma Statüsünü tanıyan ülkeler olan Ürdün, Tunus, İspanya, Fransa, Yunanistan, Karadağ, Güney Kıbrıs Rum kesimine kadar etkili olacağından UCM’nin yargı yetkisi doğmuştur” ifadelerini kullandı.

Paylaşın