Emek - Sermaye

Muğla Borum’da SGK merkezi çalışanları iş bırakma eylemi yaptı

Muğla Bodrum’da SGK çalışanları, ağır iş yüküne ve düşük ücretlere karşı iş bıraktı. Eylemde; ücretsiz yemek hizmeti, 3600 ek gösterge, 2012 yılında kesilen ve mahkeme kararına rağmen hala ödenmeyen ikramiyelerin ve ek ödemelerin geriye dönük ödemelerinin yapılması talep edildi.

Bodrum Sosyal Güvenlik Merkezi önünde yapılan eylemde “Kuru ekmek zammına hayır! Sefalet ücretini kabul etmiyoruz” yazılı pankart açıldı.

Basın açıklamasını KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) temsilcisi Salih Turhan okudu. İlk olarak ülke ekonomisinin çöküntüye sürüklendiğine dikkat çeken Turhan “Ekonomide yaşanan çöküntü, iktidar mensuplarının iddia ettikleri biçimiyle ‘dış güçlerin’ bir büyük oyunu olmadığı gibi, deprem sonrasında yaşanan bu büyük dram da tamamen bir doğa olayına veya kader planına bağlanamaz” dedi.

Deprem felaketinin sonucunda yaşananların, imar afları ve imar yolsuzluğu ekonomisinin bir sonucu olduğunun altını çizen Turhan, “Bu yanlış ekonomik / imar rant ekonomisinin bizlere yaşattığı bu ağır mağduriyeti asla kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Açıklamanın devamında SGK emekçilerinin yaşadığı ekonomik problemlerden bahseden Turhan, “kamuda en az ücreti alarak yoksul yaşamaya mahkûm edilmenin yanı sıra mobbing hâline gelen ağır iş yükü ile baş etmeye çalışıyoruz” dedi.

Hizmet borçlanması nedeniyle SGK merkezlerinin önünde oluşan kuyruklar ile iş yüklerinin katbekat arttığını ifade eden Turhan şu sözleri kaydetti:

“Bu yoğunluğun mevcut personelle karşılanmasının mümkün olmadığını ve başta Çalışma ve Soysal Güvenlik Bakanlığı olmak üzere kurum yetkililerini acil yeni personel alımı yapmaya davet ediyoruz. Aksi takdirde artık hayatın olağan akışına aykırı bir şekilde sürekli çıkarılan vergi ve prim aflarıyla beraber diğer işlerini de yetiştirilmesinin mümkün olmadığının altını bir kez daha çizerek bu ağır çalışma koşullarına artık yeter diyoruz”

İş yoğunluğu nedeniyle Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı gibi kurumlarda çalışanların ek ödeme almalarına karşılık SGK emekçilerinin ek ödemeden mahrum bırakıldıklarını ifade eden Turhan, SGK’nin doğumdan ölüme tüm vatandaşlara hizmet verdiğini ve iş yükü açısından en yoğun kurum olduğunu söyleyerek, SGK çalışanlarının taleplerini şu şekilde sıraladı:

-Sosyal Güvenlik Kurumu Emekçileri olarak 2012 yılında haksız ve hukuksuz bir biçimde kesilen ve mahkeme kararına rağmen halen ödenmeyen ikramiyelerimizi ve diğer ek ödemelerimizi geriye dönük istiyoruz!

-Sosyal Güvenlik Kurumu Ek Ödeme Yönetmeliğinde yer alan ek ödeme puanlarına 100 er puan eklenmesini istiyoruz!

-Ek gösterge düzenlemesinde 3600 kapsamı dışında bırakılan SGK çalışanlarına da 3600 ek gösterge istiyoruz!

-Aynı Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda olduğu gibi, kurum içi uzmanlık kadrolarının ihdas edilmesini ve sosyal güvenlik tazminatı ödenmesini talep ediyoruz!

-Ücretsiz yemek hizmeti istiyoruz!

Eylemlerinin kazanımla sonuçlanması için tüm sendikaları yan yana gelmeye davet eden Turhan, “İnanıyoruz ki, bizlerin birlikte, yan yana mücadele etmesi, haklı taleplerimizin kazanıma dönüşmesine katkı sunacaktır. “ diyerek eylemlerini noktaladılar. (İleri)

Paylaşın