Gündem

Yeşil Sol Parti ve HDP seçim bildirgesini açıkladı: “Buradayız, birlikte değiştireceğiz!”

HDP ve seçime listelerinden gireceği Yeşil Sol Parti, seçim bildirgesini açıkladı. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Seçim Beyannamesi öncesi açıklamalarda bulundu.

HDP’nin tutuklu bulunan önceki dönem eş genel başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile tutuklu siyasetçiler Selçuk Mızraklı, Sebahat Tuncel, İdris Baluken’in cezaevinden gönderdiği mesajların okunduğu toplantıda bildirgeye ilişkin ilk değerlendirmeyi Mithat Sancar yaptı.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar yaptığı açıklamada “Güçlü demokrasiyi inşa etmek için buradayız. HDP’nin önüne bin bir engel çıkarmak istediler, her türlü baskı aygıtını devreye soktular ama başaramadılar. İttifaklarımızla birlikte değiştirmeye geliyoruz. Doğayı sömüren gençliği esir alan bu düzeni değiştirmek için buradayız. Gücümüz var, irademiz sağlam. Mutlaka başaracağız” ifadelerini kullandı.

Sancar ve Buldan’ın değerlendirmelerinin ardından Kılıçgün ve Uçar seçim bildirgesini okudu.

“Buradayız birlikte değiştireceğiz!”

Yeşil Sol Parti’nin seçim sloganı “Dîsa em” ve “Buradayız birlikte değiştireceğiz!” olarak belirlendi. Seçim bildirgesini Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın açıkladı.

2 bölüm halinde 74 sayfadan oluşan seçim bildirgesinde, Demokratik Cumhuriyet’in inşası, Kürt sorununun demokratik çözümü, ikinci yüzyılda demokratik anayasa, yerel demokrasi ile güçlendirilmiş çoğulcu parlamenter sistem, kayyım rejimine karşı halk iradesi, bağımsız ve tarafsız yargı ile herkes için adalet, ekonomide adalet ile yoksullaştırılma, rantçı değil toplumcu kamu yönetimi, barışçı dış politika, kadınlar için eşitlik ve özgürlük, özgürlükçü laiklik, ekolojik yeni yaşam, özgür gençlik ile demokratik cumhuriyet, Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK), engellilerin yaşadıkları sorunlar, özgür basına dönük tutuklama gibi konulara dikkat çekildi. 

Bildirgede Yeşil Sol Parti’nin Türkiye’deki sorunlara karşı çözüm önerileri ve yapacakları ise başlıklar altında maddeler halinde sıralandı. Toplantıda Yeşil Sol Parti’nin seçim müzikleri de paylaşıldı.

Paylaşın