Gündem, Kadın - LGBTİQ+

Gabonlu Dinabongho’nun ölümü: ‘Siyahlar tacize uğruyor, boğulduğuna inanmıyoruz’

Karabük Üniversitesi öğrencisi 18 yaşındaki siyah Danys Dina Ibouanga, ölü olarak bulundu. Ibouanga için arkadaşları üniversite kampüsünde eylem yaptı. “Olayın cinayet olduğunu düşünüyoruz” diyen öğrenciler, adalet çağrısında bulundu.

Dün (27 Mart) saat 23.00 sıralarında Yeşilköy yakınlarından geçen trenin makinisti, Filyos Çayı’nda bir kişinin hareketsiz halde olduğunu fark edince durumu yetkililere haber verdi. Sudan çıkarılan ceset otopsi için Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Jandarma ise olayla ilgili soruşturma başlattı.

Yetkililerden bilgi alamadıklarını belirten uluslararası öğrenciler, Karabük Üniversitesi’nin rektörlük binası önünde toplandı. Dinabongho’nun fotoğrafı ve “Dina için Adalet” yazılı dövizler taşıyan öğrenciler, Fransızca sloganlar atarak üniversitenin ana girişine yürüdü.

Çevik Kuvvet, TOMA ve kalkan ile üniversite çıkışını kapatarak öğrencilerin dışarı çıkmasına izin vermedi. Bir süre “Dina için Adalet” sloganları atan öğrenciler daha sonra üniversiteye döndü.

DHA’nın haberine göre Orphe Moise, kız kardeşini son olarak geçen cumartesi günü gördüğünü belirterek, “Adalet istiyoruz. Dün emniyete gittim, bana sorular sordular. Kız kardeşim için adalet istediğimi söyledim. Türkiye’de yeniydi. Okumaya gelmişti. Burada öldürüldü. Neden hep siyahlar öldürülüyor? Kız kardeşimi kim öldürdü bilmek istiyorum, suçlu kim? Bunun cinayet olduğunu düşünüyorum” dedi.

‘Öğrenciyiz, bizim güvenliğimiz her şeyden önemli’
Sudan uyruklu Yara Abounaida ise “Buraya destek vermeye ve adalet aramaya geldik. Huzur içinde yatsın. Öğrenciydi, buraya geleli 4 ay olmamıştı. Kendi başına ormanlık alana yürüyüşe gitmesi mantıklı gelmiyor. Biz gerçeği istiyoruz. Ona ne olduğuna dair yetkililerin ve üniversitenin bize açıklama yapmasını istiyoruz. Biz sadece öğrenciyiz, bizim güvenliğimiz her şeyden önemli” ifadelerini kullandı.

‘Boğulduğuna inanmıyoruz’
Siyahların zaman zaman tacize uğradığını söyleyen Prince Festus ise “Böyle bir olay bir beyazın başına gelseydi böyle davranılmazdı. Otopsiye alındığını biliyoruz. Bu mevsimde kimse nehre yüzmek için girmez. Sadece boğulduğuna inanmıyoruz bizce biri onu öldürüp nehre attı” dedi.

Savcılık inceleme başlattı
Karabük Cumhuriyet Başsavcılığı, yaptığı yazılı açıklamada ilk bulgulara ilişkin şu bilgiler verdi:

Yapılan otopsi sonucu ön raporda, herhangi bir cinsel saldırı bulgusuna rastlanmadığı, herhangi bir kesici-delici alet yaralanması, ateşli silah yaralanması tespit edilmediği, ölüm olayının suda boğulma şeklinde meydana geldiği, Filyos Çayı’na girmeden önce ölüm olayının gerçekleşmediği anlaşılmıştır.

Savcılık, incelemelerin devam ettiğini de belirtti.

Öte yandan soruşturmayı sürdüren jandarma ekipleri, bölgeye giden taşıtları ve Filyos Çayı’nı gösteren güvenlik kameralarını incelemeye aldı. Dinabongho’nun kesin ölüm nedeninin önümüzdeki günlerde tamamlanacak otopsi raporuyla aydınlatılması bekleniyor.

Paylaşın