Gündem

Newroz ateşi her yerde: “Her der Newroz, her dem azadî!”

Her yıl coşkuluyla kutlanan Newroz, bu yıl “Her der Newroz, her dem azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” sloganıyla Türkiye’nin dört bir yanında kutlandı. İstanbul, İzmir, Ankara, Mersin, Van, Mardin, Hakkari, Dersim, Bingöl, Batman, Siirt, Iğdur, Muş, Antalya, Aydın, Muğla, Denizli, Manisa, Bursa, Tekirdağ, Balıkesir, Kocaeli, Ağrı, Bitlis ve Sakarya’da düzenlenen mitinglerde milyonlar alanları doldurdu.

İstanbul: “Her der Newroz, her dem azadî!”

İstanbul Yenikapı’da gerçekleştirilen Newroz ‘da, soğuk ve yağışlı havaya rağmen onbinlerce insan sabah saatlerinden itibaren alana akın etti. Bu yıl “Her der Newroz, her dem azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla gerçekleştirilen mitingde Newroz ateşi Barış Anneleri tarafından yakıldı. Aynı zamanda depremde katledilenler de unutulmadı ve saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşu sırasında binler “Hükümet istifa” sloganlarını haykırdı.

Alana giriş sırasında polis arama noktasında da her yıl olduğu gibi bu sene de saldırılar yaşandı. İbrahim Kaypakkaya’nın resminin bulunduğu flamalarla Newroz alanına girişe izin vermeyen polis, Partizan okurlarına saldırarak gözaltına aldı. Yine Newroz alanına ulusal kıyafetlerle girmek isteyen 5 yaşındaki çocuk polisler tarafından alana alınmak istemedi. HDP Milletvekili Musa Piroğlu polise tepki göstererek çocukla birlikte alana girmeye çalıştı.

Mitingde konuşma yapan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Newroz’u kutlayarak sözlerine başladı. Yenikapı Meydanı’nda yüzbinlere seslenen Buldan, AKP-MHP iktidarının bu ülkenin kaderi olmadığını belirterek, “14 Mayıs, milat olacaktır. Barışı da adaleti de özgürlüğü de 14 Mayıs’ta ilan edeceğiz” dedi. 

Ankara: “Katil devlet hesap verecek!”

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri’nin, “Her Der Newroz, Her Dem Azadî” ve “Newroz Ateşiyle Özgürlüğe” çağrısıyla gerçekleştirdiği Newroz kutlaması Anıtpark’ta yapıldı.

Mitingde Hatay’da enkaz altında kalan, kızı ve 24 yakınını kaybeden Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren konuştu. Öneren konuşmasına “Hepimizin öfkesi bir. Buraya yüz binlerin öfkesini kuşanarak geldim” diye başladı ve şöyle devam etti: “Sözün bittiği yer değil, asıl sözün başladığı, mücadelenin başladığı yerdeyiz. Türkiyeli devrimciler olarak işçi sınıfının mücadele ateşinin Kürt halkının özgürlük ve Newroz ateşiyle buluşturmaya geldik. Öfkemizi kalbimize gömeceğiz, ve isyan ateşini yakacağız.”

İzmir: “Deprem değil iktidar öldürdü”

İzmir’deki Newroz bu yıl yaşanan depremler nedeniyle yerini iktidara karşı öfkeye bıraktı. Gündoğdu Meydanı’ndaki “Deprem değil iktidar öldürdü” yazılı pankartlar taşındı, hayatını kaybedenlerin anısına yası temsil eden defne dalları taşındı. Newroz ateşini HDP İzmir İl Binası’na düzenlenen faşist saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz ve Barış Anneleri yaktı.

Mitingde konuşma yapan Sırrı Süreyya Önder, “Deniz Poyraz kardeşimizin şahsında, bu mücadelede, toprağın koynuna giren tüm yitirdiklerimizi saygıyla, şükranla anıyorum. Onlara olan borcumuzu ödeyemeyiz. Sadece bir yolu var; bu topraklara barışı getirmek, özgürlüğü getirmek. Kardeşliği, eşitliği ve adaleti getirmek. Bu da sadece bizim kendi elimizde. Bu bize bahşedilecek bir şey değil, lütfedilecek bir şey değil. Pazarlıklarla alınıp verilecek bir şey değil” dedi.

Aynı zamanda İstanbul’da olduğu gibi İzmir’de de polis, Partizan ve YDG flamasındaki İbrahim Kaypakkaya resmini gerekçe göstererek saldırdı, saldırıda gözaltına alınanlar oldu.

Van: “Tecrit kırılacak ve zindanlara özgürlük getirecek”

Van’da son yılların en kalabalık Newroz’u gerçekleştirildi. SAba saatlerinden itibaren yüzbinlerce kişi alanı hıncahınç doldurdu. Gençler alana “Ciwan ber bi rojê we dimeşin (Gençler güneşe doğru yürüyor) pankartıyla alana giriş yaparak, kuleler oluşturdu.

Program, saygı duruşuyla başladı. Newroz Tertip Komitesi’nden Edibe Babur ve Sedat Düşünmez halkı selamladı. Program Aryen Kom’un söylediği şarkılarla devam etti. 

Mersin: “Direne direne kazanacağız”

“Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla Mersin’in Akdeniz ilçesinde bulunan Tırmıl Alanı’nda gerçekleştirilecen Newroz kutlamasına kentin birçok noktası ve Adana ile Osmaniye’den katılım katılım sağlandı. Kentte etkili olan sağanak yağışa rağmen binler alanı doldurdu.

Yöresel kıyafetleriyle Newroz’a alanına yürüyen kadınlar direniş şarkıları seslendirdi. Program, HDP’li Fatma Kurtulan, Rıdvan Turan, SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, TÖP Sözcüsü Juliana Gözen’in konuşmalarının ardından, sanatçı Cevdet Bağca, Derya Cengiz ve Dengbej dinletisi ile devam etti.

Hakkari: “Erdoğan istifa!”

Hakkari Yüksekova’da Yenişehir Stadyumu’ndaki Newroz programı, mücadelede ölümsüzleşenler için saygı duruşu sonrası başladı. Depremlerde hayatını kaybedenler unutulmadı. Alandan sık sık, “Erdoğan istifa” ve “Hükümet istifa” sloganları atıldı.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ile HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede konuştu. Konuşmaların ardından Beştaş ve Barış Anneleri Meclisi üyeleri Newroz ateşini yaktı. Newroz sonrası gençler, kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. Polisler, tazyikli su ve gaz bombalarıyla gençlere saldırırken gençler de polise direnerek taşlarla karşılık verdi. Birçok kişi gözaltına alındı.

Paylaşın