Gündem

Hizbullah’a yakın vakıf deprem bölgesinde çocuklara din dersi veriyor

Yeni Yaşam’dan Tolga Balcı’nın haberine göre, Maraş merkezli depremlerden sonra bölgede Menzil Cemaati ve Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen bazı dernek ve vakıflar, yardım adı altında propaganda faaliyeti yürütüyor.

Kamuoyu Menzil Cemaati’ne bağlı Beşir Vakfı’nın Adıyaman ve Maraş’taki etkinliklerini tartışırken Beşir Vakfı’nın yanı sıra birçok cemaat ‘depremzedelere yardım’ adı altında propaganda faaliyeti yürüttüğü ifade ediliyor.

Hizbullah’a yakınlığı ile bilinen HÜDA-PAR’ın Cumhur İttifakı’nı destekleme kararı alması sonrası Hizbullah tarafından düzenlenen suikastlar ve cinayetler tekrar kamuoyunun gündemine geldi.

Emniyet Müdürü Gaffar Okan, Yazar Konca Kuriş ve yüzlerce Kürd’ün katledilmesinin bizzat faili olan Hizbullah’a ait vakıf ve dernekler de bu süreçte deprem bölgesinde oldukça aktif durumda. Bu yapılanmalardan biri de Hizbullah’a yakınlığı ile bilinen Umut Kervanı adındaki vakıf.

Vakıf üyeleri deprem anından bu yana bölgede aş evleri ve çadır yardımıyla etkinlik alanını genişletmeye çalıştığı ifade ediliyor.

Çocuklara dini dersler veriyorlar

Vakfın Twitter hesabından ‘depremzede çocuklara manevi rehberlik desteği sağlıyoruz’ şeklinde bir paylaşım yapıldı. Paylaşımda Maraş’ta bir ilkokulda çekildiği anlaşılan bir resim de dikkat çekiyor. Fotoğrafta çocuklara işaret parmaklarını kaldırtılarak “tekbir” çektirildiği anlaşıyor.

Vakıf üyelerine ilkokulun nasıl tahsis edildiği ise meçhul. Ayrıca insani yardım adı altında AFAD çadırlarında da vakıf üyeleri çocuklarla etkinlik düzenlemeye devam ediyor.

Umut Kervanı kimdir?

Vakfın başkanından yöneticisine hepsi Hizbullah üyeliğinden yargılanmış. Twitter adreslerinden yaptıkları paylaşımlarla da bu çalışmalarının propagandasını yapan vakfın mütevelli heyeti üyeleri, yönetim kurulu ve başkanı Hizbullah davalarında gözaltına alınıp silahlı terör örgütü üyeliğinden tutuklanmış isimlerden oluşuyor.

Çocuklara propagandadan gözaltına alınan başkan

Vakfın Başkanı Cengiz Kurtaran Hizbullah üyeliği nedeniyle gözaltına alınıp tutuklananlar arasında. Milliyet’te yer alan habere göre 1998 yılında yapılan Elazığ kent merkezindeki bazı cami ve çevrelerinde küçük çocuklara karşı yaptıkları propaganda yapıldığı yönünde alınan bilgiler doğrultusunda düzenlenen operasyon. Kurtaran, 2011 yılında Hizbullah üyelerinin serbest bırakıldığı yıl cezaevinden çıktı.

Hizbullah’ın önde gelen isimleri yönetici

Vakfın mütevelli heyetinde yer alan, Masum Ayyıldız, Abdülbari Çelik, Günay İşeri, Adem Yalçın gibi isimler birçok kez Hizbullah üyeliği nedeniyle gözaltına alınıp tutuklanmış. Bu isimler arasında bulunan Abdülbari Çelik örgüt tarafından molla olarak anılıyor.

Ayrıca Umut Kervanı Vakfının Yönetim Kurulu Üyeleri de Hizbullah üyeliği nedeniyle gözaltına alınan isimlerden oluşuyor. Bunlardan biri ise taraftarlarının kendisine molla diyerek seslendiği Cemal Çınar.

Çınar, Hizbullah’ın yönetici kadrosuyla birlikte yargılandığı davada 2013 yılında beraat etmişti. Çınar ile birlikte yargılananlar arasında Hizbullah tetikçileri Mehmet Bahattin Temel, Fikret Gültekin ve Sait Şahin gibi isimler de var. Bu isimler ‘örgüt yöneticiliğinden’ hapis cezaları aldı.

Vakfın Başkan yardımcılarından Cafer Ökmen de geçmiş yıllarda Hizbullah üyeliği nedeniyle gözaltına alınıp tutuklananlar arasında.

Cefer Ökmen’in paylaşımı

Yine vakfın başkan yardımcıları arasında bulunan Mustafa Karakaş, Hizbullah üyeliğini saklamadan paylaşımlar yapıyor. Karakaş’ın attığı bazı Tweetler bu durumu gözler önüne seriyor;

Vakfın açık adresinde listelenen Yönetim Kurulu üyeleri ve Mütevelli heyeti şöyle:

Kaynak: Yeni Yaşam

Paylaşın