Gündem

Ukrayna: Tahıl koridoru anlaşmanın süresi uzatıldı

Ukrayna, tahıl koridoru anlaşmanın süresinin 120 gün daha uzatılmasına karar verildiğini duyurdu

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, uzatılmaması durumunda bugün sona erecek olan tahıl koridoru anlaşmasının 120 gün uzatılmasına karar verildiğini duyurdu.

Kubrakov, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, anlaşmanın süresinin 120 gün daha uzatıldığını belirtti. Söz konusu anlaşmaya sadık kaldıkları için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Gutteres’e minnettar olduklarını kaydeden Kubrakov, “Ortak çabalarımız sayesinde 25 milyon ton Ukrayna tahılı dünya pazarlarına ulaştırıldı” ifadelerini kullandı.

Tahıl Koridoru Anlaşması, Türkiye, Ukrayna, Rusya ve BM arasında 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da yapılmıştı. 19 Kasım 2022’den itibaren 120 gün süreyle uzatılan anlaşma, bugün sona eriyordu. Rusya, anlaşmanın 60 gün uzatılmasını talep ederken Ukrayna bugün bir açıklama yaparak anlaşmanın en az 120 gün uzatılması konusunda ısrarcı olduklarını söylemişti. Son olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada, “Tahıl Koridoru Anlaşması’nın süresinin uzatılmasını sağladık” dedi.

Yeni Yaşam Gazetesi

Paylaşın