Gündem

Hasta tutsak Tat’a ilaçları verilmiyor

‘F Oturumu’nda kanser hastası tutuklu Tat’ın serbest bırakılması istendi

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu ‘F oturumu’nda gırtlak kanseri hasta tutuklu Mahmut Tat’ın durumuna dikkat çekti

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, her hafta düzenledikleri “F Oturumu” eyleminin 573’üncüsünü dernek binası önünde gerçekleştirdi.

Bu haftaki eylemde, iltica talebinde bulunduğu İsveç’te 22 Kasım 2022 tarihinde gözaltına alınıp, Türkiye’ye iade edildikten sonra Silivri Cezaevi’ne götürülen hasta tutuklu Mahmut Tat’ın durumuna dikkat çekildi.

İlaçları verilmedi

Açıklamada konuşan İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyesi Mehmet Acettin, gırtlak kanseri olan Tat’ın İsveç’te bulunduğu süreçte iki kez ameliyat olduğunu belirterek, “Mahmut Tat, Türkiye’ye giriş yapar yapmaz tutuklanarak cezaevine konulmuş, tedavi maksadı ile düzenli olarak kullanmakta olduğu ilaçlar ailesi tarafından temin edildiği halde verilmemiş, muadili denilen ilaçlar verilmiştir. Bu ilaçlar da Tat’ın sağlığını olumsuz etkilemiştir” dedi.

Göz göre göre ölüme yol açacaklar

Derneklerine başvuran Tat’ın kardeşinin aktarımlarını paylaşan Acettin şunları söyledi: “Ağabeyim kanser hastası, iki gün önce görüşe gittik ve ilaçlarını götürdük ancak ilaçlarını vermediler. Bize rapor olması gerektiğini söylediler, İsveç’ten nasıl çıkaralım bu raporları? Revire çıkıp ilaçlarını alması lazım. Bir itirafçının ifadesine dayanılarak ‘örgüt üyesi’ olduğu gerekçesiyle iade edildi. Ama Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı bir basın açıklamasında yurt dışında ‘kırmızı bülten’ listesinde isminin olmadığını söyledi. İsveç’te kullandığı ilaçlar verilmiyor. Göz göre göre ölümüne neden olacaklar.”

Yeni Yaşam Gazetesi

Paylaşın