Gündem

Ev kirasını 800 liradan 5 bin liraya arttıran ev sahibi gözaltına alındı

Adana’nın Seyhan ilçesinde, evinin kirasını 800 liradan 5 bin liraya çıkaran ev sahibi gözaltına alındı

Adana’nın İsmetpaşa Mahallesi’nde 4 yıl önce Aynur K., Emin Ç.’nin evini kiraladı. Emin Ç., kira bedelini bu yıl 800 liradan 5 bin liraya yükseltmek istedi.

AA’nın haberine göre Aynur K., ev sahibiyle fiyat konusunda anlaşamayınca durumu polise bildirdi. Ekipler, şikayet üzerine ev sahibi Emin Ç.’yi gözaltına aldı.

Fahiş kira fiyatları

Mereş merkezli depremden etkilenen 11 ildeki evlerde ortalama fiyat artışı yüzde 33’e, kira artışı yüzde 56’ya kadar çıktı. Yaşanan büyük depremler, binlerce binanın yıkılması ve sağlam kalan evlere olan taleple birlikte konut stoklarının erimesine neden oldu. Ayakta kalan evlerde hem satış hem de kira fiyatları hızla yükseldi.

Endeksa verilerine göre satış fiyatlarında en büyük artış Malatya’da gerçekleşti. Şehirde şubat ayı için deprem öncesi yüzde 9’luk fiyat artışı beklentisi vardı. Depremle bu oran yüzde 33’ü buldu. Malatya’yı yüzde 20 ile Elazığ, yüzde 18 ile Kahramanmaraş, yüzde 16 ile Hatay ve Adana izledi.

Kiralarda ise artış daha yüksek. Hatay’da deprem sonrası artış yüzde 56 olarak hesaplandı. Hatay’ı yüzde 41 ile Malatya, yüzde 33 ile Adıyaman, yüzde 30 ile Maraş izledi.

Yeni Yaşam Gazetesi

Paylaşın