Emek - Sermaye, Gündem

Gazeteci Zafer Arapkirli’nin davası ertelendi: Çocuk istismarına tepki gösterdiği için yargılanıyor

Gazeteci Zafer Arapkirli, 2018 yılında “6 yaşındaki çocuk evlenebilir” diyen Nureddin Yıldız’ın sözlerine tepki gösterdiği için beraat ettiği davada yeniden hakim karşısına çıktı. Duruşma ertelendi.

Gazeteci Zafer Arapkirli, 2018 yılında “6 yaşındaki çocuk evlenebilir” diyen Sosyal Doku Vakfı’ndan Nureddin Yıldız’ın sözlerine tepki gösterdiği için beraat ettiği davada yeniden hakim karşısına çıktı. Duruşma öncesi adliye önünde konuşan Arapkirli, “Ne o kızlarımızı teslim edeceğiz ne de eleştiri hakkımızı teslim edeceğiz! Bundan sonra kanımızın son damlasına kadar bu karanlığa karşı çıkmaya ve kız çocuklarımızı korumaya devam edeceğiz. Bu böyle bilinsin!” dedi. Basın meslek örgütü temsilcileri ise yaptıkları konuşmalarda basın özgürlüğünün öneminin istismar olaylarının kamuoyunun gündemine gelmesi örneğinde bir kez daha görüldüğünü belirtti.

BİR SONRAKİ DURUŞMA DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜDE
Arapkirli’nin beraat ettiği dosya kapsamındaki duruşma Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ndeki 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Arapkirli’nin avukatları duruşma salonunun yetersizliği ve duruşmanın kayda geçmesi açısından SEGBİS talebiyle davanın ertelenmesi talebini iletti. Mahkeme, talebi dikkate alarak duruşmayı 3 Mayıs Çarşamba günü saat 13.30’a erteledi. Dava Dünya Basın Özgürlüğü Günü olan 3 Mayıs’ta yeniden görülecek

“BU KARANLIĞA KARŞI ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Dava öncesi Arapkirli’ye destek için basın meslek örgütlerinin temsilcileri ve gazeteciler Çağlayan Adliyesi önünde toplandı. Burada açıklamalarda bulunan Zafer Arapkirli, “Bizim yaşadığımız mağduriyet, bu ülkenin milyonlarca, on milyonlarca kadınının, kız çocuklarının yaşadığı mağduriyetlerin yanında bir hiçtir, bir kum tanesidir!” dedi.

“Bizim esas dikkat çekmek istediğimiz şey, dün de Anadolu Adliyesi’nde görülen davadaki mağdurenin başına gelenler” diyen Arapkirli, şöyle devam etti: “Biz konuşurken kim bilir kaç bin, kaç on bin tane kız çocuğu tacize ya da tecavüze uğruyor. Karanlık düşünceli, örümcek kafalı, ortaçağ kafalı yobazların sağda solda verdikleri fetvalar yüzünden… Ama ne o kızlarımızı teslim edeceğiz ne de eleştiri hakkımızı teslim edeceğiz! Bundan sonra kanımızın son damlasına kadar bu karanlığa karşı çıkmaya ve kız çocuklarımızı korumaya devam edeceğiz. Bu böyle bilinsin!”

MESLEK ÖRGÜTLERİ TEPKİ GÖSTERDİ
Duruşma öncesi basın açıklamasında konuşan Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş birer konuşma yaparak basın özgürlüğünün ne kadar önemli olduğunun istismar olaylarının kamuoyunun gündemine gelebilmesi örneğinde de görüldüğünü dile getirdi.

“İFADE VE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜNE BİR GÖZDAĞI”
Zafer Arapkirli’nin Avukatı İlknur Adiller ise duruşma öncesi adliye önünde yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu yargılama; basının ifade ve düşünce özgürlüğüne ve görevini yapmasına bir gözdağıdır. Basın mensuplarının kendi düşüncelerini diledikleri mecradan yazdıkları zaman bir dava endişesiyle karşı karşıya kalmamaları gerekir. Etkili ve vurgulu sözlerle kamuoyu oluşturma görevi olan basının bu şekilde susturulmasının sakıncaları sıralamakla bitmez. Hepinizin yarın buradan duyurulmasını istediğiniz bir davanız olabilir.

Müvekkilime atılı suç sözde ‘dini fetva’. ‘6 yaşındaki kız çocuğu evlendirilebilir’ denmiş. Bu görüşe tepkisini dile getirince ‘hakaret’ suçunu işlediği gerekçesiyle dava açıldı. Beraat etti. Biz daha çıkmadan bize ‘Bu burada bitmedi. Hesabını vereceksiniz’ dendi.

Karar, bölge adliye tarafından bozuldu. Bugün, bozmadan sonraki ilk duruşma için buradayız.

6 yaşındaki bebek diyeceğimiz yavruların oyun alanlarından alınarak yetişkin erkeklerin sistematik tecavüzüne maruz bırakıldığı bugünlere gelmesi açısından çok manidar. H.KG.’nin davası basın mensupları sayesinde ortaya çıktı. Arapkirli ise çocuk istismarına tepki gösterdiği gerekçesiyle yargılanıyor. Zafer Arapkirli’nin yanındayız.”

NE OLMUŞTU?
Sosyal Doku Vakfı’ndan Nureddin Yıldız, 2018 yılında ‘6 yaşındaki çocuk evlenebilir’ açıklamasıyla tepki çekmişti. Açıklamaya tepki gösteren isimlerden biri de Gazeteci Zafer Arapkirli’ydi. Arapkirli sosyal medya üzerinden “Aşağılık herifler, evinize gittiğinizde karınızın, kızınızın suratına nasıl bakıyorsunuz” demişti.

Arapkirli Twitter hesabında “Bunu mu savunuyorsunuz? Bu pisliğe sahip çıkanlar, bana çemkireceğine, bu lafların altına imza atıp yayınlasın burada… Utanmıyorlar! Benim gazeteciliğimin bu işle ne alakası var? Kepazeliği, ahlaksızlığı nasıl savunuyorsun? Utanmıyor musun? Bu aşağılık pisliklere kimse dur demeyecek mi? Özellikle de makam sahibi ‘Kız babaları ne bekliyorsunuz?’” ifadelerini kullanmıştı.

Nureddin Yıldız ise Arapkirli’nin eleştirisinden şikayette bulunmuştu. Arapkirli hakkında ‘hakaret’ iddiasıyla açılan dava, 26 Aralık 2019’da beraatle sonuçlanmıştı. Nureddin Yıldız’ın avukatı da karara itiraz etmiş ve istinaf mahkemesi davanın yeniden görülmesine karar vermişti.

Paylaşın