Dünya, Gündem

Zelenski’nin danışmanı açıkladı: ‘Bir sonraki aşama Rus toprakları…’

Zelenski’nin danışmanı Podolyak, “Müzakerelerde bir sonraki aşama Rusya topraklarındaki depoları imha etmek için savaş uçağı ve uzun menzilli füzeler olacak” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin danışmanı Mihail Podolyak, Batılı müttefiklerinin birer birer tank gönderme kararı almasının ardından “Müzakerelerde bir sonraki aşama Rusya topraklarındaki depoları imha etmek için savaş uçağı ve uzun menzilli füzeler olacak” dedi.

Kyiv Post’un haberine göre, basına verdiği sansasyonel açıklamalarla tanınan Podolyak, Donbass’ta devam eden savaş ve Batılı ülkelerin askeri destekleri hakkında gazetenin sorularını cevapladı. Rusya’nın saldırı hazırlıklarına dair ne kadar bilgi sahibi oldukları konusundaki soruyu “Ortaklarımız uydularından bilgi almamıza yardımcı oluyor. Kırım’da tam olarak hangi depoların nerede olduğunu biliyoruz. Sınır bölgelerinde ve Belarus cephesinde ne olduğunu biliyoruz” şeklinde cevapladı.

Savaşta gelinen aşamayı “stratejik inisiyatif” elde etme aşaması olarak adlandıran Podolyak, “Her gün 100’den fazla farklı noktada çatışma oluyor, ancak çoğunlukla Donetsk ve Luhansk yönlerinde. Her savaşın belirli aşamaları vardır. Bugün savaşın en önemli aşamalarından biri olan inisiyatifi ele geçirme aşamasındayız” diye konuştu.

DEVASA KAYNAKLARA SAHİPLER

“Rusya devasa bir insan kaynağına sahip. Kesin sayıyı söylemek imkansız, çünkü devamlı bir rotasyon söz konusu” diye sözlerine devam eden Podolyak, Belarus’tan yeni eğitilmiş grupların sürekli cephe hattına kaydırıldığını, bunların da toplam sayısının 40-80 bin arası olduğunu belirtti.

Rusya’nın kontrolüne geçen Donetsk’in stratejik kasabası Soledar’daki ağır durumu “Biliyorsun, bu çok basit bir değerlendirme. Bir şey kaybettik ya da kazandık diye bir anlayış yok. Bu bir savaş” şeklinde savunan Podolyak, “Kasabada birçok Rus’u ezdik ve onlara daha fazla ilerleyemeyeceklerini gösterdik” iddiasında bulundu.

HER ŞEYİ SAĞLAYACAKLAR

Son olarak ABD ve Avrupa ülkelerinden gelen tankların ancak iki aylık eğitimden sonra kullanılabileceğini kaydeden Podolyak, bir sonraki aşamada Rus topraklarını hedef almak gerektiğini vurguladı: “Müzakerelerin bir sonraki turu, Rusya topraklarındaki depoları imha etmek için savaş uçakları ve uzun menzilli füzelerle ilgili olacak. Ortaklarımız, Rusya yenildiğinde dünyanın güvende olacağını biliyor. Bu nedenle bize her şeyi sağlayacaklar.”

Öte yandan Berlin’in savaş uçakları sevkiyatıyla ilgili tüm olasılıkları reddetmesine ilişkin olarak da yorum yapan Podolyak, Almanların “Avrupa’da özgürlüğü yok etme” kefaretini ödediğini öne sürdü ve “Almanlar bize çok sayıda silah sağlıyor ve şimdi Leopard tanklarını da gönderecekler. Aynı şekilde savaş uçağı gönderenler arasında da yine onlar olacak” ifadelerini kullandı.

Paylaşın