Kadın - LGBTİQ+

Afganistan’da kadınlara üniversitelere giriş sınavı yasağı

Afganistan’da Yüksek Öğretim Bakanlığı, özel üniversitelere gönderdiği talimatla kadınlara yüksek öğrenim yasağının altını çizdi.

VOA Türkçe’nin aktardığına göre, Bakanlık tarafından ilgili kurumlara gönderilen mektupla, aralarında başkent Kabil’in de bulunduğu kuzey bölgelerde Şubat sonunda yapılacak sınavlara kadın öğrencilerin alınmaması talimatı iletildi. Mektupta talimata uymayan kurumların cezalandırılacağı da hatırlatıldı.

Afganistan’da Yüksek Öğretim Bakanlığı, Aralık ayında üniversitelere verdiği talimatla kadın öğrencilerin okula alınmasına ikinci bir talimata kadar yasak getirmişti. Bu kararın hemen ardından Taliban yönetimi sivil toplum kuruluşlarında da kadınların çalışmasına yasak getirdi. Öte yandan ülkedeki çoğu kız lisesi de yetkililer tarafından kapatıldı.

Taliban yönetiminin kadınlara ve kadın öğrencilere yönelik getirdiği kısıtlamalar uluslararası kamuoyunda tepkilere neden oluyor. Batılı ülkeler Taliban’ın uluslararası alanda tecritten ve ekonomik yaptırımlardan kurtulması için kadınlara yönelik hakları tanıması ve normalleşmenin olması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Afganistan, özellikle kendisine uygulanan ekonomik yaptırımlar ve dondurulan ülke dışındaki varlıkları nedeniyle ciddi bir ekonomik kriz ve sıkıntı yaşıyor. Ülkede milyonlarca insan yardım kuruluşlarının kendilerine ulaştırdığı yardıma muhtaç şekilde bir hayat sürüyor.

Ancak yaptırımlara rağmen Dünya Bankası tarafından yayımlanan son bir raporda Afganistan’ın kendi kendine yetmeye daha fazla odaklandığı ve ihracatını da arttırdığına dikkat çekildi.

Paylaşın