Emek - Sermaye, Gündem

Kamu işçisi yüzde 54 ve refah payı istiyor

Kamuda çalışan 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren kamu çerçeve protokolü süreci başladı. Türk-İş kurulu sözleşme taslağı hazırlamak için üçüncü kez toplanacak.

Kamuda 700 bin işçiyi ilgilendiren çerçeve protokol anlaşması için bugün Türk-İş’in kurduğu Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu üçüncü toplantısını gerçekleştirecek. Bu toplantıda Kamu Çerçeve Protokolüne sunulacak sözleşme taslağının hazırlanması bekleniyor. Kamu işçileri en az asgari ücretteki artış oranında zam ve refah payı istiyor.

Karayollarında çalışan bir işçi, “Asgari ücrete yapılan zammı ve memura verilen refah payını istiyoruz. Her şey ateş pahası olmuşken, işçileri başka türlüsü kurtarmaz. Hayat pahalı emek ucuz olmasın” dedi.

Hayat pahalılığının artarak devam ettiği koşullarda geçinemediklerini dile getiren Harb-İş üyesi bir işçi de “Biz bu durumda zorlanırken asgari ücretle çalışanlar daha da zorlanıyorlardır. Ücretlerin en az yoksulluk sınırında olması gerekiyor. Bu sözleşmede Türk-İş gerekeni yapmazsa biz hesabını sorarız” diye konuştu.

Ücretlerinin asgari ücretten yüzde 20 fazla olduğunu ifade eden Sağlık-İş üyesi işçiler de şunları söyledi: “Ama bu fazlalık içerisinde yol parası, gece vardiya parası, nöbet parası gibi ek ödenekler var. Bunları da almazsak asgari ücretli işçiden bir farkımız olmayacak. Güya bizi 696 KHK ile kadroya geçirdiler, kamu işçisi yaptılar. Özel sektördeki işçiyle aynı ücretleri alıyor olmamız, bizi çok rahatsız ediyor. En az asgari ücret zammı, ilaveten de memura verilen refah payı bizim çıplak maaşımıza yansımalıdır. Bu şekilde olmazsa açlık sınırının da altında kalırız. Bu sözleşmede bize verilen sözleri yerine getirmezlerse biz sağlık işçileri olarak gerekeni yaparız.”

ÜCRET SKALASI İSTEMİYORUZ
Bir kamu işçisi
Ankara

Ben kamuda daimi işçi olarak çalışan, vasfı olan bir işçiyim. Benim cebime saatlik 43 TL geçiyor. Bin türlü sınav ve mülakatla işe girdim. İşe girerken bir de NASA’ya pilot alacaklarmış gibi tam teşekküllü sağlık raporu istediler. Bunları kabul ederek işe girsek de her ay 300 liraya yakın sendika aidatı ödeyen birinin saatlik ücretinin 43 TL olmaması gerektiğini düşünüyorum.

Ücret skalasının değiştirilmesini istiyorum. Bu adaletsizlik bu sözleşmede ortadan kaldırılmalıdır. İş yerinde bu durumu konuştukça huzurumuz bozuluyor ve daha kaliteli bir iş çıkaramıyoruz.

TÜRK-İŞ NEYE İMZA ATACAK?
Uluslararası Sendikalar Konfederasyonunun (ITUC) yaptığı araştırmaya göre Türkiye, işçi hakları açısından en kötü 10 ülke arasında… Raporda, 2021’de işçi hakları açısından en kötü 10 ülke Bangladeş, Belarus, Brezilya, Filipinler, Honduras, Mısır, Kolombiya, Myanmar, Türkiye ve Zimbabve oldu.

Bu tabloda AKP iktidarı 2023 yılı için asgari ücrete yüzde 54 zam yaptı. Komisyonda işçileri temsil eden, kamuda da yetkili olan Türk-İş bu zammı beğenmedi ve imza atmadı. Başka da bir şey yapmadı.

Şimdi soruyorum;

  • Hükümet kamu işçisinin ücretlerine yüzde 54 zam yapacak mı?
  • Yüzde 54’lük zammı beğenmeyen Türk-İş, acaba kamu işçisi için ne kadarlık bir zammı beğenip imza atacak? Memurlara verilen refah payını bizde alacak mıyız?

VERGİ YÜKÜ ALTINDA EZİLİYORUZ
Ayrıca 2023 gelir vergisi dilimleri belli oldu. 70 bine kadar yüzde 15, 70-150 bin arası yüzde 20, 150-550 bin arası yüzde 27, 550-880 bin arası ise yüzde 35 oldu. 2023 yılında da bir değişiklik yok. İşçiler yine vergi yükünün altında ezilecektir. Aynı hesap aynı vergi kesintisi devam edecek.

Arkadaşlar bizim elimize geçen gelirlerimizin hepsinden kuruş alsak da vergisini veriyoruz. Ben kendi brüt maaşıma göre mart ayında yüzde 20 vergiye giriyorum. Mart ayında enflasyon farkı ile birlikte TİS sözleşmesiyle brüt maaşlarımız artacağı için haziranda yüzde 27 vergi dilimine gireceğim. Bu arada vergi kesintisi nedeniyle ücretlerimizde 12 puanlık bir eksilme oluyor.

Asgari ücretin gelir vergisi istisnası 1276 lira, damga vergisi indirimi ise 76 lira. Gelir vergisi istinası ve damga vergisi indirimi yansıyacak. Asgari ücretli 70 bine girince gelir vergisi istisnası ise 1701 lira. Asgari ücretliler net üzerinden gelir vergisine girdiği için 9. ay kesinti başlayacak… 2023 çok zor geçecek. Çarşı, pazar ve market fiyatları yükselecek ama vergi kesintileri de devam edecek.

Meydanlarda şov yapan sendikacılar bu masalara bizi temsilen oturuyorlar. Asgari ücretin biraz üzerinde çalışanlar olarak skala adaletsizliği ile mağdur ediliyoruz. Bu adaletsizliği düzeltmek için ne yapacaksanız yapın. Ne sabretmek ne de başka telkinlerinizi duymak istiyoruz. Kamuda alt sınırda kalanlara iyileştirme yapmak yerine skala adaletsizliğini kaldırın. Bu skala meselesi de kamu işvereninin kurnazlığıdır. Bu durumu çözmezseniz biz skala mağduru işçiler de size gereken dersi vereceğiz.

(Olcay Say – Evrensel)

Paylaşın