Gündem

Aynı müteahhide 2 günde 2 milyar TL’lik 2 ayrı ihale

2 şirketli iş ortaklığına 2 günde 2 milyar TL’lik 2 ayı ihale verildi.

Egemen İnşaat ve Okyanus Enerji şirketlerinin iş ortaklığına, özel davetle katıldığı ihalelerde 2 günde 2 milyar TL’lik proje teslim edildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Egemen İnşaat ve Okyanus Enerji şirketleri tarafından kurulan iş ortaklığına 2 gün içerisinde özel davetle 2 ayrı ihale verdi. İş ortaklığının 30 Kasım 2022 günü düzenlenen kentsel dönüşüm projesi ihalesini bir milyar 328 milyon TL’ye aldığı, 12 Ocak 2023 tarihinde Sözcü’de yer alan haberle ortaya çıkmıştı. İş ortaklığına bu ihaleden bir gün önce de milyonlarca liralık bir ihale verildiği ortaya çıktı.

ÖZEL DAVETLE İHALE

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre 29 Kasım 2022 tarihinde düzenlenen ihaleye de Egemen İnşaat-Okyanus Enerji iş ortaklığı özel davetle katıldı. İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde yer alan Yeni Mahallede’de 527 konut ve 11 dükkanı kapsayan kentsel dönüşüm projesi için düzenlenen ve duyurusu yapılmyan ihaleye, 8 müteahhit çağrıldı.

YAKLAŞIK MALİTERİN ÜZERİNE ÇIKILDI

İhale, rekabete imkan sağlayan ve tüm firmaların katılabileceği “açık usül” yerine, “adrese teslim” ihalelerde kullanılan “21b pazarlık usulü” ile gerçekleştirildi. Rekabat ortamının sağlanmadığı ihalede alışılmışın aksine yaklaşık maliyetin üzerine çıkıldı.

698 MİLYON TL’LİK SÖZLEŞME

680 milyon 581 bin 479 TL yaklaşık maliyet hesaplanan proje için kamu yararına indirim sağlanamadı ve ihale, 698 milyon 450 bin TL teklif eden Egemen İnşaat ve Okyanus Enerji iş ortaklığına verildi. 12 Ocak’ta imzalanan sözleşmeye göre projenin 16 Ocak’ta başlaması ve 19 Temmuz 2024’te bitirilmesi öngörüldü.

ŞİRKETLER BİRÇOK KAMU İHALESİ ALDI

2 gün üst üste yapılan ihaleleri alan iş ortaklığında bulunan şirketlerden Egemen İnşaat’ın kamudan aldığı ihalelerin bazı şöyle:

Mülteci kampları, Yüksekova Havaalanı, Gaziantep Stadyumu, Gökkaya Barajı, Feke 1 Reg. ve HES, Van-Hatay-Şırnak-Isparta-Ankara konutları, Batman Üniversitesi, Bozok Üniversitesi, Sınır Takım Karakolları Yol Yapım Projesi.

İHALE ÖNCESİ AKP’Lİ İSİMLERLE GÖRÜŞME

Okyanus Enerji ise yine kamu ihaleleriyle tanınan CABA İnşaat’ın sahibi olduğu bir şirket. CABA İnşaat son olarak Bursa’daki EDS ihalesiyle gündeme gelmişti. İhale öncesinde AKP Bursa Milletvekili Mustafa Esgin ile Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi AKP Grup Sözcüsü Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’ın EDS ihalesini alan Caba İnşaat A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Balyen’i ziyaret ettiğini gösteren fotoğraf büyük tepki çekmişti.

CABA İnşaat’ın aldığı kamu ihalelerinden bazıları şöyle:

Çok sayıda Hidroelektrik Enerji Santrali (HES), Güneş Enerjisi Santrali (GES), Rüzgar Enerjisi Santrali (RES), Şırnak Merkez, Hakkari Yüksekova, Diyarakır’da toplu konut projeleri, PTT Kargo İşleme Merkezi ve Lojistik Üs Binası, Isparta-Adana-Ankara-Antep’te öğrenci yurtları, Kapıkule-Hamzabeyli sınır kapıları, Polatlı İmam Hatip Ortaokulu, Yurt, Spor Salonu ve Cami Yapımı.

Paylaşın