Gençlik, Gündem, Kadın - LGBTİQ+

Devlet gözetiminde kaybolan çocuğu yazan gazeteciye soruşturma

Devlet gözetiminde iken kaybolan istismar mağduru çocuğu yazan gazeteci Hale Gönültaş hakkında soruşturma başlatıldı.

Gazeteci Hale Gönültaş hakkında çocuk yurdunda kalan bir kız çocuğunun kaybolmasına ilişkin haber nedeniyle, bir polis memurunun suç duyurusu üzerine soruşturma başlatıldı. Polis memuru, kızın annesi ve Kadın Dernekleri Federasyonu’ndan da şikayetçi olurken; Gönültaş da evine gelen polislerin tehditkar ifadeleri nedeniyle şikayetçi olduğunu söyledi.

Kısa Dalga yazarı Hale Gönültaş hakkında 14 Aralık 2022’de “Bir çocuğun karartılan hayatı: 12 yaşında tecavüze uğradı, çocuk yurduna yerleştirildi, pavyonda çalıştırıldı, şimdi kayıp” başlığıyla yayımlanan haberden dolayı, haberde adı geçmeyen polis memuru E.Y.’nin şikayeti ile soruşturma başlatıldı.

Polis memuru E.Y. ifadesinde, haberde bahsedilen çocuğun Manisa Çocuk Destek Merkezi’nde kaldığını, kendisini ve annesini tanıdığını belirterek haberde geçen “Manisa Çocuk Şube Müdürlüğü Kayıp Çocuklar Büro Amirliğinde görevli polis memuru E…”nin kendisi olduğunu söyledi.

Kayıp çocuğu daha önce de birkaç kez bulduğunu söyleyen E.Y. haberde kız çocuğunun annesinin dile getirdiği iddiaları reddederek “Binlerce çocuk buldum. Benim irtibat kurduğum çocukların tamamının ifadesi alınabilir. Hiçbiri benimle bu şekilde bir cinsel yakınlık kurduğunu söyleyemez. Ayrıca esrar içmeyi ve çocuklara içirmeyi de kesinlikle reddediyorum” dedi.

‘DEVLETİMİZ YIPRATILIYOR’ SAVUNMASI

Çocuğun annesinin kendisine daha önce tartıştıkları ve telefonundan engellediği için iftira attığını savunan E.Y., “Yapılan haberlerin siyasi içerik taşıdığı çok açıktır. Bu haberler ile devletimizin kurumları aleni şekilde yıpratılmaya çalışılmaktadır. Aslı astarı araştırılmadan, sırf bir kadının iddiası ile devletin bu kadar yıpratılması kabul edilemez. Özelde ise benimle ilgili yapılan iftiralarla beni ve emniyet müdürlüğümüzü yıpratmaya çalışmaktadırlar” dedi.

ANNEYE YARDIM GEREKÇESİ İLE KADIN DERNEKLERİ FEDERASYONU’NDAN DA ŞİKAYETÇİ OLDU

Polis memuru E.Y. kendisi hakkındaki iddiaları dile getiren kız çocuğunun annesi ve haberi yayımlayan Hale Gönültaş ile kız çocuğunun annesine yardım ettiği için Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu yetkililerinden de şikayetçi olduğunu söyledi.

Hakkında açılan soruşturma kapsamında ifadesi alınan gazeteci Hale Gönültaş ise kimsenin ismini açıkça belirtmeden, isim kullanmadan haber yaptığını ve şikayetçinin isminin de haber konusu olmadığını belirtti.

“Şikayetçi olan şahsın haber konusunu kendi üzerine alınması kendi sorunudur. Tarafımın şikayetçiye karşı böyle bir suçlaması ya da iftira atması söz konusu değildir” diyen Gönültaş, evine gelen polis memurlarının da tehditkar ifadelerde bulunduğunu kaydetti.

‘ELİMDEKİ BİLGİ VE BELGELERLE HABER YAPTIM’

Kısa Dalga’nın aktardığına göre Gönültaş, yaşananlara ilişkin şunları söyledi:

“Bir haber kaynağı tarafından çocuğun cinsel istismarı konusunda haber değeri taşıyabilecek bir olayın vuku bulduğu haberinin verilmesi üzerine 30 yıllık gazeteci olmam hasebiyle konuyu araştırmaya başladım. Olay hakkında WhatsApp mesajları, mesaj kayıtları, şikayet tutanaklarının iletilmesi üzerine bu olayı gerçek isimler kullanmayarak haberleştirdim ve bu haber bir anda Türkiye’de gündem yarattı. Tamamen gazetecilik saikiyle hareket ederek ve kimseyi töhmet altında bırakmadan elimdeki bilgi ve belgelerle haber yaptım.

‘SUÇLAMALARI KABUL ETMİYORUM’

30 yıllık gazeteci olarak bu güne kadar hiçbir siyasi saikle hareket etmedim. Gazetecilik ilke ve etik kurallarından bir an olsun sapmadım. Bu nedenle ismim, Türkiye başta olmak üzere Avrupa’da da ortak araştırma çalışmalarında yer alan araştırmacı gazeteci olarak geçer. Ulusal ve uluslararası kadın ve çocuk hakları, çocukların cinsel istismarı konularında yaptığım haberler başta Türkiye olmak üzere Avrupa Birliği’ne üye ülkeler, Amerika ve Birleşmiş Milletler ve insan hakları örgütlerince de ödüle değer bulunmuştur. Bu nedenle hakkımdaki suçlamaların hiçbirisini kabul etmiyorum.

‘2 POLİS MEMURUNDAN ŞİKAYETÇİYİM’

Dün polis merkezince arandıktan ve ifade vermeye gelmem belirtildikten sonra bunu kabul ederek yarın (bugün) geleceğimi belirttim. Ancak aynı gün 23 Ocak 2023 saat 20:05-20:10 saatleri arasında zilimi çalan sivil giyimli 2 polis memuru, asayiş şubeden geldiklerini belirterek ‘Hakkınızda şikayet var, polis arkadaşımıza iftira atmışsınız ifade vermeniz gerekiyor’ şeklinde tarafıma tehditkar konuşarak beni tedirgin etmişlerdir. Bir polise yakışmayacak şekilde beni suçlayarak hakkımda hüküm varmış gibi hareket eden bu 2 polis memurundan şikayetçiyim. Kimliklerinin tespit edilerek haklarında gerekli tahkikatların yapılmasını ve şikayetçi olduğumu belirtmek isterim.”

Paylaşın