Emek - Sermaye, Gündem

Ara tatil hakkını savunan özel okul öğretmeni işten atıldı

Tuzla Eğitmen Kolejinde bir öğretmen ara tatil hakkını savunduğu ve istediği için işten çıkarıldı. Özel Sektör Öğretmenler Sendikası “Hiçbir arkadaşımıza dokundurtmayacağız” açıklaması yaptı.

Özel Sektör Öğretmenler Sendikası İstanbul Meclisi, sendikalı olduğu için uzun süre mobbinge maruz kalan üyelerinin ara tatil hakkını savunduğu için görev yaptığı özel okul tarafından işten çıkarıldığını duyurarak, “Arkadaşımızın yanındayız. Hiçbir arkadaşımıza dokundurtmayacağız” açıklaması yaptı.

“ÖĞRETMEN EMEĞİNİ SAVUNACAĞIZ!”
Sendikadan yapılan açıklamada, Tuzla Eğitmen Koleji yönetiminin ara tatil hakkını savunan ve yasa dışı bir şekilde çalışmayı kabul etmeyen öğretmen arkadaşlarını işten çıkardığı belirtilerek “Öğretmen arkadaşımız çalıştığı kurumda hakkı olanı savunmuş ve emeğinin patronların çıkarı doğrultusunda keyfi bir şekilde kullanılmasına izin vermemiştir. Kasım ayı ara tatilinde yapılan hak gasbına itiraz eden arkadaşımızın haklı tavrı neticesinde kurum patronları kendisine ‘Yarıyıl tatilinde seni çalıştırmayacağız’ teklifinde bulunmuştur. Arkadaşımız ise teklifi kabul etmemiş ve bu hakkın tüm öğretmenlerin hakkı olduğunu ifade etmiştir. Artan mobbinge ve baskıya rağmen geri adım atmayan arkadaşımızı işten çıkaran Tuzla Eğitmen Koleji, sendikamız üyesi binlerce öğretmen başta olmak üzere, on binleri karşısına almıştır. Arkadaşımızın yanındayız! Hukuki ve fiili mücadele yolu ile gereken adımları atacağız” denildi.

“MEB BUNA SESSİZ Mİ KALACAK?”
Açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığına da seslenilerek “Tuzla Eğitmen Koleji patronlarının küstah tavrına karşı sessiz mi kalacaksınız? Resmî kararınızı okul idaresine hatırlatan, tatil hakkını savunan, ücretsiz ve keyfîlik ile çalışmanın önüne geçen, buna engel olmak isteyen bir öğretmenin yanında duracak mısınız?” diye soruldu.

(Evrensel)

Paylaşın