Emek - Sermaye, Gündem

Avrupa’da en yüksek enflasyon Türkiye’de

Avrupa ülkeleri arasında enflasyonda Türkiye başı çekerken, en düşük enflasyon Norveç’te yaşandı. İsveç, Danimarka ve Finlandiya’da fiyatlar Norveç’e oranla daha fazla arttı.

Norveç’te, çalışma hayatı ve sendikal hareketin internet gazetesi olan FriFagbevegelse’den Herman Bjørnson Hagen’in, Norveç Devlet İstatistik Enstitüsü (SSB) rakamlarına dayanarak yaptığı habere göre, Norveç’te fiyatlar Aralık 2021’den Aralık 2022’ye kadar yüzde 5,9 arttı.

İskandinav ülkeleri arasında en az fiyat artışı Norveç’te yaşanırken, komşu ülkeleri olan İsveç, Danimarka ve Finlandiya’da fiyatlar Norveç’e oranla daha fazla arttı.

LİHTENŞTAYN VE İSVİÇRE’DE ENFLASYON DÜŞÜK
Danimarka’da fiyatlar Aralık 2021’den Aralık 2022’ye kadar yüzde 8,7 artış yaşanırken, İsveç ve Finlandiya ise aralık ayı resmi rakamlarını henüz yayınlamadı, ancak kasım ayı rakamları Finlandiya’da yüzde 9,10, İsveç’te ise yüzde 11,50 olduğu görülüyor.

Avrupa’da, 2021’de yükselmeye başlayan, ancak Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra daha da yükselen fiyat artışı veya diğer adıyla enflasyon birçok ülkede her ay yeni rekorlar kırdığı belirtilen haberde, fiyatların en çok gıda malları ve enerjide yer aldığı belirtiliyor. Norveç’te de insanların ilk fark ettiği fiyat artışı elektrik fiyatlarında olduğuna dikkat çekiliyor.

Avrupa’nın en düşük enflasyona sahip ülkeleri ise, Aralık 2021’den Aralık 2022’ye kadar yüzde 2,8’lik fiyat artışıyla Lihtenştayn ve İsviçre oldu belirtiliyor. Lüksemburg ve İspanya’da enflasyon kasım 2022’de sırasıyla yüzde 5,40 ile 5,80 oldu. Listenin en altında ve en üstünde olanlar arasında büyük farklar var.

BALTIK ÜLKELERİNDE EN YÜKSEK FİYAT ARTIŞI LİTVANYA’DA
Trading Economics’dan alınan verilere göre, Avrupa’da geçen yıl aralık ayından bu yıla kadar fiyatların en yüksek arttığı ülke, yüzde 64,27 ile Türkiye oldu.

Türkiye’den sonra fiyatların yükseldiği ülkeler yüzde 31,41 ile Moldova, yüzde 26,50 ile Ukrayna, yüzde 22,50 ile Macaristan, yüzde 21,80 ile Letonya ve Baltık ülkelerinde en yüksek fiyat artışı ise Litvanya’da oldu. Litvanya’da fiyatların Aralık 2021’den Aralık 2022’ye kadar yüzde 21,7 arttığı görülüyor.

Para birimi olarak avroyu kullanan ülkelerde de fiyatlar Aralık 2021’den Aralık 2022’ye kadar yüzde 9,2 arttığı belirtiliyor. Haberde, tüm AB için son rakamların henüz yayınlanmadığı, ancak enflasyonun Kasım ayından itibaren bir miktar düşmesi beklenildiği de söyleniyor. Enflasyonun şu anda birçok Avrupa ülkesinde düşüş yolunda olduğu, havaların ılıman olması enerji fiyatlarının düşmesinin nedenlerinden biri olarak gösterildiği söyleniyor.

Paylaşın