Doğa - Ekoloji

Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Çambükü köyünde yapılmak istenen OSB’ye yönelik köylülerin tepkisi sürüyor

Hayvanlarına artık yedirecek bir şeyi kalmadığını belirten üretici Ayşe Celep,”Eli toprağa değen kıymetini bilir. Ne yapacağım ben? Daha çare kalmadı, hayvanlarımı kesime gönderiyorum.” dedi

Amasya Taşova ilçesi Çambükü köyü halkı, köylerine yapılmak istenen Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB)’ye karşı direnişlerini sürdürüyor. Halk, ”Meralarımız yok edildi, yem kalmadı.” diyor.

Kasım 2022’de jandarma eşliğinde köylülerin mera olarak kullandığı alana giren iş makinaları ağaçları ve ekili toprakları yerle bir etti.

Duruma tepki gösteren köylüler ise jandarma saldırısıyla gözaltına alındı. Tepkilerin yükselmesinin ardından iş makinaları bölgeden çekilirken, köylülerin merası ise kullanılamaz hale geldi. Bu nedenle hayvanlarını dışarı otlamaya çıkaramayan köylüler ise isyan etti.

Köylülerden Ayşe Celep, Amasya Valisi ve Tarım Bakanına seslenerek, “Oturduğunuz koltuklardan karar vermeyin. Gelip burayı görün. Amasya’ya gidiyoruz bize destek için koltuktan inen yok. Taşova’ya gidiyoruz, belediye başkanı ‘ben çobanım’ diyor. Çoban olan bu hayvanların ne yiyeceğini bilir, hiç kimseye derdimizi anlatamıyoruz. Bütün Türkiye duydu, bunlar duymadı. Bütün Türkiye ses verdi, yardım elini uzattı bize, bunlar koltukta duymuyor nasıl duyuracağız. Tarım Bakanım, hani neredesin, hayvancılık yapın diyordunuz, sütün fiyatı kaça çıktı? Benim iki dam hayvanım var ne yapayım kestireceğim” dedi.

Hayvanlarımız ne yiyecek

Üç hafta önce vefat eden annesinin “sakın toprağı bırakmayın” dediğini aktaran Celep, “Canımı, kanımı ne pahasına olursa olsun vereceğim bu mücadeleyi bırakmak yok. Bu hayvanların vebalini kim verecek? Bin askerle bunların yiyeceğini kazıdılar. Hayvanlarımızın yiyeceğini küremeyin diye vardık, bütün kadınlarımız dayak yedi, bunu biz hak etmiyoruz. Ekmedik biçmedik bu tavuklarım ne yiyecek? Organize sanayi tam evimin yanında. Ne ağacım kaldı ne bir şeyim kaldı, yaşam alanım gidiyor” diye belirtti.

Paylaşın