Gündem, Kadın - LGBTİQ+

Mahkeme, katledilen Deniz Poyraz’ın anmasına katılmak ‘örgüt propagandası’dır

İzmir HDP İl Binası’nda katledilen Deniz Poyraz’la ilgili yapılan eyleme katılan bir kişi hakkında “örgüt propagandası” suçlamasıyla açılan davada, pankart ve dövizler “suç delili” olarak gösterildi.

HDP İzmir İl Örgütü binasına yönelik saldırıda Onur Gencer tarafından 17 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirilen silahlı saldırıda katledilen Deniz Poyraz için gerçekleştirilen anma dava konusu oldu.

6 Temmuz 2021’de merkez Akdeniz ilçesindeki Barış Parkı’nda yapılan açıklamaya katılan Mersin Büyükşehir Belediyesi çalışanı F.Ö. hakkında “örgüt propagandası” iddiasıyla başlatılan soruşturma tamamlanırken, hazırlanan iddianame Mersin 2’nci Ağır Mahkemesi’nce kabul edildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, HDP ve TJA’lı kadınların Poyraz için yaptığı açıklama “terörize” edilerek, açıklamaya katılan F.Ö. hakkında “örgütün önem atfeden günlerinde yapılan eylem ve etkinliklere katıldığı yönünde bilgiler elde edildiği” ileri sürüldü.

F.Ö.’nün 28 Eylül’de belediye çalışanlarına dönük gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınarak, sevk edildiği Mersin Sulh Ceza Hakimliği’nce serbest bırakıldığı bilgisine de yer verilen iddianamede, kadınların taşıdığı “Kadın mücadelemiz Deniz’lerin izinde tecridi kıracak faşizmi yenecek” yazılı pankart ile “Jin, jiyan, azadî-yaşam, kadın, özgürlük”, “Têkoşîna jinê li her derê ye-kadın mücadelesi her yerde”, “Hiçbir düş yarım kalmayacak”, “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, “Azmettireni tanıyoruz, Deniz Poyraz isyanımızdır”, “Deniz’in faili İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmaya kmalkan Mafya Çete iktidarıdır”, “Katillerden hesabı kadınlar soracak”, “Erkek devlet şiddetine son Deniz Poyraz isyanımızdır”, “Kadının Yeri Devrimdir”, “Barışın anahtarı İmralı’dadır” yazılı dövizler ile “Jin, jiyan, azadî”, “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz”, “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Şehit namirin”, “Denizlerin Poyrazı katilleri boğacak”, “HDP halktır halk burada”, “Direne direne kazanacağız”, “Kurdistan faşizme mezar olacak”, “Biji Serok Apo”, “Biji Berxwêdana zindana”, “Kürt halkı uyuma özgürlüğüne sahip çık” sloganları suç delili olarak gösterildi.

İddianamede, F.Ö.’ye ilişkin “Örgüt propagandasına dönüştürülen eyleme katılarak, grupla birlikte örgüt propagandası içerecek şekilde slogan atarak, ‘PKK/KCK örgütünün’ silahlı eylemlerini meşru gösterecek, övecek ve bu yöntemleri teşvik edecek şekilde propaganda yaptığı anlaşılmakla…” diye belirtildi. “Örgüt propagandası” suçlaması yönetilen F.Ö., soruşturma aşamasında verdiği ifadesinde suçlamaları ret ederek, “Ölen bir kadın olduğu için eyleme-etkinliğe katıldım. Burada slogan atmadım. Eyleme katılmakla ‘örgüt propagandası yapmak’ gibi bir amacım yoktur. Başkaca eylem ve etkinliğe katılmadım” dedi.

Paylaşın