Gündem

İstiklal Caddesi’nde “güvenlik” gerekçesiyle sergi, stant, sokak müziği yasağı

İstanbul Valiliği İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıyı gerekçe göstererek yeni yasaklar getirdi. Caddede sokak müzisyenliği, stant, sergi açmak, sosyal kültürel etkinlikler yasaklandı.

İstanbul Valililği İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıyı gerekçe göstererek İstiklal Caddesi’nde yeni yasaklar getirdi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından istiklal caddesindeki bombalı saldırı sonrası İstiklal Caddesi’nde “güvenlik, huzur ve asayişin korunması, mevcut yaya trafiği akışının hızlandırılması” gerekçeleriyle bir “Genel Emir” yayınladı.

Valilik tarafından açıklanan emirde; “24 Kasım 2022 tarih ve 2022/1 Sayılı Genel Emir’de “Tarihi, ekonomik, sosyal, kültürel ve turistik faaliyetlerin en yoğun şekilde icra edildiği Beyoğlu İlçemizin İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım 2022 Pazar günü gerçekleştirilen bombalı terör saldırısı sonucunda maalesef 81 kişi yaralanmış, 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Yaklaşık 1.400 metre uzunluğunda ve ülkemizin en yoğun yaya trafiğine sahip durumda bulunan İstiklal Caddesi’nde faaliyet gösteren mağaza işletmecileri, esnaflar, mesleki teşekküller, yerel yönetimler ve güvenlik birimleriyle yapılan tüm istişarelerde ortak talep; tramvay ulaşımı ve yaya trafiğinde akışın sağlanması ve sürekliliğin korunması olmuştur.

Öte yandan, kamu düzeni ve esenliği ile genel asayişin sağlanmasında da aynı hususun kritik önem teşkil ettiği değerlendirilmektedir” denildi.

Bu kapsamda İstiklal Caddesi’nde alınan yeni yasaklar şu şekilde belirtildi

“Herhangi bir amaçla cadde üzerindeki işletmeler tarafından caddeye masa, sandalye, pano, seyyar tabela vb. konulmasına,

Stant kurulmasına,

Sergi açılmasına,

Seyyar satış yapılması ve satış tezgâhı konulmasına,

Sosyal, kültürel veya ticari etkinlikler düzenlenmesine,

Toplu veya bireysel sokak müzisyenliği ve performans gösterileri yapılmasına,

Hanutçuluk faaliyetlerine,

Ve benzerlerine, kesinlikle izin verilmeyecektir” 

-evrensel-

Paylaşın