Dünya, Emek - Sermaye

Ukrayna faşistleri, İtalyan neo-nazileri ve Avrupa işçi hareketi | Umut Yorum

İtalyan polisi geçen hafta düzenlediği bir operasyonda, 4 Neo-Nazi Hagal Tarikatı üyesi militanı el bombası, mühimmat ve çeşitli materyalle birlikte yakaladığını açıkladı. Operasyonda yakalananlardan Giampiero Testa’nın “Ukrayna’daki Azov Taburu ve başka aşırı sağcı, milliyetçi gruplarla tehlikeli ve yakın ilişkilere sahip olduğu” İtalyan polisi tarafından duyuruldu. Polis tarafından yapılan basın açıklamasında, Testa’nın Naples Polis Merkezine bir silahlı saldırı hazırlığı yaptığı bilgisi paylaşıldı. Testa’nın saldırı planıyla ilgili çeşitli yazışma ve kanıtlar ele geçirilmişti1.


Polis Testa’nın bir telefon kaydı hakkında bilgi verdi. Buna göre, Testa Yeni Zelanda’da 2019 yılında gerçekleşen Christchurch saldırısına benzer bir saldırıyı İtalya’da düzenlemek istediğini söylemişti. 2019 yılındaki bu saldırıyı düzenleyen Neo-Nazi önce hazırladığı Neo-Nazi Manifestoyu sosyal medyada yayınlamış sonra bir camideki göçmen emekçilerin 51’ini öldürmüş ve 49’unu yaralamıştı.
İtalyan polisi grubun üyesi olan Anton Radomsky’nin Ukrayna’da Azov Taburu saflarında Rusya’ya karşı savaşmakta olduğu için operasyonda ele geçirilemediğini bildirdi. Radomsky’nin Napoli’deki ‘Volcano Buono’ alışveriş merkezine bir silahlı saldırı planladığına dair çeşitli kayıtlar bulunduğu açıklamada yer alan bir başka unsurdu. Yakalanan 4 kişiyle ilişki içinde olan 26 kişi hakkında da soruşturma başlatıldığı bilgisi paylaşıldı.


İtalyan hükümeti Ukrayna’ya mali ve silah desteği sağlayan başat NATO aktörleri arasında; Ukrayna devlet aygıtında ve silahlı kuvvetlerinde önemli pozisyonları tutan Neo-Nazi grupların varlığı gündeme getirildiğinde en fazla kızan ve bu tarz söylemleri “Rus propagandası”, “komplo teorisi” olarak damgalayanlar arasında İtalyan hükümeti de bulunuyor.


Sürekli olarak bu sözleri tekrarlıyorlar ancak Ukrayna vatanseverleri olarak para ve silahla besledikleri bu unsurların kendi ülkelerindeki ortaklarını “tehlikeli” buluyor ve onlara karşı bu tip operasyonlar düzenliyorlar. İtalya’da tehlikeli bir suçlu olarak aradıkları Radomsky, kendilerinin sağladığı maddi fonlar ve silahlarla Ukrayna’da savaşan Neo-Naziler arasında.


Ukrayna 2014 Maydan darbesi sonrasında Neo-Naziler için dünya çapında bir üslenme ve eğitim alanı konumuna geldi. 50 farklı ülkeden faşistin burada askeri eğitim aldığı ifade ediliyor. 2014 yılından beri bağımsız araştırmacılar ve sol tarafından sürekli gündeme taşınan bu gerçek emperyalistlerin sözcüleri tarafından hep reddedildi. Ukrayna’da Neo-Naziler devlet kurumlarında ve orduda önemli noktalara yerleştirildi ve Ukrayna halkı üzerindeki nüfuz alanları genişletildi. Bu operasyonlarda ABD ve İngiltere askeri ve istihbarat örgütleri önemli bir rol oynadı.


Bu gerçeği hep reddettiler ancak 2018 yılında İsrailli bir grup insan hakları savunucusu Yüksek Mahkeme’ye İsrail’in Ukrayna’ya yaptığı silah satışlarının durdurulması talebiyle başvuru yapmıştı. Grup bu talebine gerekçe olarak, Ukrayna’ya satılan silahların bir bölümünün son adresinin Ukrayna Ordusuna entegre edilmiş Neo-Nazi gruplar olduğunu ifade etmişti.


İtalya’daki operasyon sonrası polisin verdiği bilgiler arasında dikkat çeken bir başka unsur, yakalanan grup üyelerinin bir kısmının kısa ve uzun menzilli silahları da içeren bir askeri eğitim almak için İsrail’e gitmiş olmaları. İsrail’in Ukrayna’daki Neo-Nazi gruplara silah tedarikiyle bu bilgi birleştiğinde ortaya daha ilginç bir tablo çıkmaktadır.


Araştırmacı Oleksiy Kuzmenko’nun konuyla ilgili çalışmaları Atlantic Council ve George Washington Üniversitesi yayınlarında yer aldı. Bu yayınların ardından Newsweek dergisi 2021’de onun görüşlerini sayfalarına taşıdı. Kuzmenko Azov Taburu’nun güçlü bir uluslararası ağla bağlantısına işaret ediyor; Azov Taburunun Almanya’da Der Dritte Weg, Amerika’da America’s Rise Above Movement, İtalya’da Casa Pound gruplarıyla çok yakın bir ilişkiye sahip olduğunu belirtiyordu.


Newsweek dergisinin konuya geniş yer ayırmasının nedeni, ABD’deki faşist grupların üyelerinin Ukrayna’ya gidip oradaki faşistlerden silahlı eğitim almasıydı. Amerika’da şiddetin artmasından endişe duyan grupların bu konuyu gündeme getirmesi Newsweek’in konuyla ilgili bir dosya hazırlamasına neden olmuştu. Ukrayna’da silahlı eğitim alan grupların ülke içinde yaratacakları şiddet tehdidi bu dosyada özellikle vurgulanıyordu.


Rusya’nın askeri operasyonunun başlamasıyla birlikte, emperyalistlerin Ukrayna’ya sağladıkları destek yeni boyutlar kazandı. ABD’den, İngiltere’den, Fransa’dan, Almanya’dan, Kanada’dan, Norveç’ten, İsveç’ten Neo-Naziler oluşturulan yabancı savaşçı birliklerine katılmak için Ukrayna yolunu tuttu. Ukrayna’ya Neo-Nazi akışı emperyalist hükümetler tarafından güçlü bir biçimde desteklendi.


İtalyan polisi gerçekleştirdiği operasyon sonrasında yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki gruplarla Neo-Nazilerin yakın ilişkisinin yarattığı tehlikelere dikkat çekiyor. Sadece İtalyan polisi değil, İnterpol Genel Sekreteri Juergen Stock da yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki «Mevcut çatışma sırasında yüksek oranda silah bulunmasının, çatışma sonrası dönemde yasadışı silahların farklı yerlere yayılmasına yol açacaktır» uyarısını yapıyor.


Yükselen enflasyon ve artan hayat pahalılığı Avrupa emekçilerinde hoşnutsuzluğu arttırıyor. Avrupa’da gelişen emekçi eylemlerinde ağırlıklı olarak Ukrayna’da barış ve Rusya’ya yönelik yaptırımların kaldırılması talepleri dillendiriliyor. İtalyan liman işçileri NATO silahlarının Ukrayna’ya taşınmasını yaptıkları eylemlerle engelliyor. Avrupa’daki emekçi eylemlerinin önümüzdeki aylarda kapsam ve ölçek olarak büyümesi bekleniyor. İngiltere, Fransa, İtalya ve Yunanistan’da süreklileşen grev ve direnişlerin diğer Avrupa ülkelerine yayılması kuvvetle muhtemel.


Avrupalı Neo-Nazilerin Ukrayna’da elde ettikleri silahların ve deneyimlerin doğrudan Avrupa’da gelişecek emekçi hareketini hedeflemesi kuvvetle muhtemeldir. Faşistlerin namlularının ilk hedefi her zaman sınıf çıkarları için harekete geçen emekçiler ve onların öncüleri devrimciler olmuştur. Avrupa’da yükselen faşizm tehlikesinin önemli kaynaklarından biri gelişme kanalları bulan Neo-Nazi gruplardır. Avrupa emekçileri faşist tehdide karşı mücadele örgütlerini yaratma göreviyle karşı karşıyadır. İtalya’daki bu yeni operasyon bu tehdidi daha görünür hale getirmiştir.

1 https://morningstaronline.co.uk/article/b/italy-arrests-neonazis-affiliated-with-azov-battalion

Paylaşın