Doğa - Ekoloji

Bergama köylüsü ayakta: ”Toprağımızı sattırmayız!”

AKP’li Bergama ve Menemen Belediyeleri, birinci sınıf tarım arazilerinin de bulunduğu toplam 173 parsel araziyi satışa çıkardı

Ekonomik krizden kurtuluşun yolunu özelleştirme ve satışlarda bulan AKP iktidarı, yerellerde de belediyelerin taşınmazlarını bir bir satıyor. Türkiye’nin dört bir yanında özelleştirmelerin yanı sıra kiralama ve acele kamulaştırmalarla enerji, maden ve inşaat şirketleri zengin ediliyor. Bu yapılırken tarla niteliğindeki kamu arazileri elden çıkarılıyor. Seçimlere yaklaşılan dönemde bu satışlar hız kazanırken, 2023 Haziran’ına kadar belediyelerin elinde taşınmaz bırakılmayacak.

Menemen’de dev satış

İzmir’de AKP’li Menemen ve Bergama Belediyeleri de bunu yapan belediyelerden. 2019 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) kazandığı fakat belediye başkanının görevden alınmasından sonra AKP’li Aydın Pehlivan’ın başkanvekilliği yaptığı Menemen Belediyesi, Seyrek Mahallesi’ndeki 1 milyon 170 bin 424 metrekarelik ticaret ve konut imarlı 146 arsayı satışa çıkardı. 22 Kasım-1 Aralık tarihlerinde açık arttırma yoluyla satışı yapılacak arsaların değeri 500 bin TL ile 127 milyon 700 bin TL arasında değişiyor.

Arkeolojik sit alanı

Panaztepe Ören Yeri’ne de çok yakın olan arsaların satışının durdurulması için CHP tarafından açılan davalar da mahkemece reddedildi. Ancak İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun bölgede yaptığı tespit çalışmalarında satışı istenen bazı parsellerde kaya oyuğu mezarları tespit edilip bu mezarlar korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edildi.

Bergama’da da tarlalar satılıyor

AKP’li Bergama Belediyesi de sık sık yaptığı satışlarla gündeme gelen belediyelerden. Bugüne kadar 60 milyon liralık gayrimenkul satış gerçekleştiren belediye, özellikle köylülerin kullanımında olan verimli tarım arazilerini satıyor. 15 Şubat 2022’de 6360 sayılı Büyükşehir Yasası’yla birlikte mülkiyetleri Bergama Belediyesi’ne devredilen toplam 831 bin 938.56 metrekare büyüklüğünde 19 adet tarla vasfındaki köy arazisi satılmıştı. Son olarak 11 Ekim’de Zafer Mahallesi’nde Aliağa-Dikili-Bergama yolu üzerinde bulunan 16 bin 403 bin metrekarelik gayrimenkulü satan belediye şimdi de 26’sı tarım arazisi olan 27 gayrimenkulünü satışa çıkardı. Belediye; Bölcek Mahallesi’nde 6, Göçbeyli Mahallesi’nde 9, Kadıköy Mahallesi’nde 4, Kurfallı Mahallesi’nde 2, Doğancı Mahallesi’nde 2, Ayasköy Mahallesi’nde 2, Çiftköy Mahallesi’nde 1 adet tarla vasıflı taşınmazını ve Eğrigöl Mahallesi’ndeki 1 adet zeytinlik vasıflı taşınmazını satış listesine çıkarma kararı aldı. 22 Kasım ve 24 Kasım tarihleri arasında açık teklif usulü yapılacak satışlardan belediye 19 milyon 995 bin 818 TL elde etmeyi düşünüyor.

Rant iştah kabartıyor

Konuya dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan CHP’li Menemen Belediyesi Meclis Üyesi Gürkan Develi, meselenin 2021 Ekim ayından itibaren süregelen bir mesele olduğunu söyledi. O dönem Belediye Meclisi’nden geçen satış izninin tepkiler sonrası geri çekildiğini fakat 2022 Mayıs’ında tekrar gündeme geldiğini belirten Develi, “Menemen’de belediyeye ait 18 milyon metrekare civarında arsa var. Bu arsalar siyasi iktidarın iştahını kabartıyor. Satışın yapılacağı Seyrek Mahallesi’ndeki Villakent bölgesi rantın yüksek olduğu bölgelerden birisi. Sit alanı olmasından kaynaklı Kültür Kurulu’nun da satışın yapılamayacağına yönelik kararı var. Fakat Türkiye’nin birçok yerinde buna benzer yasa, hukuk, kurul tanımaz bir tarz var. Bu tarzı kabul etmiyoruz. Tarihi eserler bu ülkenin birikimidir. Çalışmalar bitmeden satışının olmasını yanlış görüyoruz. Bu alan aynı zamanda tarım alanıdır. Tarım alanlarına zarar verecek en küçük taşın dahi bu alana girmesi ciddi sorunlar doğuracak” dedi.

AKP merkezinden emir

Arsaların bir kısmının imarlı olduğunu vurgulayan Develi, bu kadar büyük bir alanın küçük ya da orta çaplı bir müteahhit tarafından alınamayacağını aktardı. AKP merkezinden olan büyük müteahhitlerin buraya sokulacağını kaydeden Develi, “Her yerde gördüğümüz 5’li çete var. Bunların isteği doğrultusunda hızlı bir süreç işletilmeye çalışılıyor” diye belirtti.

Karar merci AKP genel merkezi

Türkiye’de rant merkezli bir belediyecilik anlayışı olduğuna dikkati çeken Develi, “Böyle olunca toplumsal, uzun vadeli bir çözüm aramaları mümkün değil. En kısa yoldan ‘Elimizdeki arsaları nasıl paraya çeviririz?’ diye düşünüyorlar. Kamunun malını yurttaşa sormadan satıyorlar. Özellikle seçimlere kadar neyi paraya çevirebilirlerse onu satacaklar. Artık bunun da sonuna gelindi. Satacak bir şey kalmayınca neyi satacaklar?” diye konuştu.

‘Ata toprakları satılıyor’

Bergama Demokrasi Platformu Üyesi Erol Engel ise Bergama Belediyesi’nin 6360 sayılı Büyükşehir Yasası’yla kendisine aktarılan tarlaların neredeyse tamamını sattığını söyledi. Bu tarlaların köyün ihtiyaçlarının karşılanması için geçmiş dönemlerde köylüler tarafından bağışlandığını aktaran Engel, “Köylülerin dedelerinin hayır olsun diye bağışladığı tarlaları satıyorlar. Dolayısıyla bu tarlaların satılması öncelikle Bergama köylerinde vicdani rahatsızlık yarattı. Amaçları kesinlikle köylerdeki tarlaları satıp Bergama’ya hizmet getirmek değil. AKP’li belediye mirasyedi anlayışıyla Bergama’nın birinci derece tarım arazilerini elden çıkarma konusunda kararlı görünüyor” dedi.

‘Kent suçu işliyorlar’

Satılan tarlaların geçmiş dönemde köylerdeki topraksız köylülere kiralandığını kaydeden Engel, şöyle devam etti: “Belediye hem topraksız köylüleri aile tarımı yapmaya teşvik ediyor hem de buradan bir gelir elde ediyordu. Maalesef bu satışlarla köylerdeki mülksüz insanlar tarımdan da uzaklaşmış olacak. Peş peşe gelen satışlarla hem köyler güçsüz bırakılacak hem de burada tarım yaparak geçim sağlayan aileler de perişan olacak. Bergama Belediyesi çocuklarımızın geleceğini de satışa çıkarmış durumda. İçerisinde antik kentler bulunan Bergama UNESCO’nun kültür mirası listesinde yer alıyor. Köylünün ata mirası topraklarını satıp fütursuzca harcıyorlar. Ciddi bir kent suçu işliyorlar.”

‘Dayatmacı tavır söz konusu’

AKP iktidarının ülkenin en güzel sahillerini, tarım arazilerini hızla sattığı gibi yerel belediyelerin de aynısını yaptığını kaydeden Engel, “Bu kent suçunu işleyenlerin ileride bunun hesabını vereceğini düşünüyorum. Bu satışlar Belediye Meclisi’nde tartışılmıyor bile. Tamamen kendi dayattıkları şekilde oldubittiye getirerek kararları çıkarıyorlar. Ülke genelinde olduğu gibi dayatmacı tavır söz konusu” diye konuştu.

Kaynak: MA / Tolga Güney

Paylaşın