Doğa - Ekoloji, Dünya, Gençlik, Gündem

Çevre aktivistleri Gustav Klimt’in eserini boyadı

Çevre aktivistleri Gustav Klimt’in “Yaşam ve ölüm” eserini boyadı.

Son dönemde galeri ve müzelerde eylem düzenleyerek sanat eserlerini tahrip eden çevre aktivistleri Avusturyalı sanatçı Gustav Klimt’in ikonik “Yaşam ve Ölüm” tablosunu boyadı. Göstericiler yaka paça gözaltına alındı. Eserde kalıcı tahribat oluşabileceği açıklandı.

Kendilerine “Son Jenerasyon” adını veren bir grup çevre aktivisti farkındalık sağlamak için Avusturyalı ünlü ressam Gustav Klimt’in “Ölüm ve Yaşam” isimli tablosunu boyadı.

Avusturya’nın başkenti Viyana’daki Leopold Müzesi’nde sergilenen eserin yanına giden göstericiler tabloya siyah bir sıvı döktü. Tablonun büyük bir kısmı lekelenirken güvenlik güçleri eylemcileri yaka paça yakalayıp etkisiz hale getirdi.

Müze sözcüsü Klaus Pokorny, “Restorasyon çalışanları incelemelerini sürdürüyor. Tablodaki hasar inceleniyor” dedi. Yetkililer eserin hasar görmüş olma ihtimali bulunduğunu açıkladı.

Avusturyalı ve Alman çevre aktivistlerinin oluşturduğu “Son Jenerasyon” isimli grup da saldırıyı üstlendi. Tablonun üzerine siyah bir sıvı fırlatan göstericiler, “Fosil yakıtları bırakın. Küresel cehenneme doğru gidiyoruz” diye slogan attı.

Leopold Müzesi’ne girişler salı günleri Avusturyalı petrol ve gaz şirketi OMV’nin sponsorluğunda ücretsiz olarak gerçekleşiyor. Çevre aktivistleri son haftalarda Avrupa’nın farklı ülkelerinde benzer saldırılar gerçekleştiriyor.

Paylaşın