Gündem

Köylüden alınan arazi Cengiz Holding’e verildi

Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Girêsor (Balpınar) Mahallesi’nde Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır Tesislerine ait kepçeler, dün akşam saatlerinde köylülerin arazisine girdi. Kepçeleri arazilerinden çıkarmak isteyen köylüler, bölgeye giderek yaşananlara tepki gösterdi. Ancak bölgeye sevk edilen Jandarma, köylülerin arazilerinden kepçeleri çıkarmak istemesine engel oldu. Yaşanan tartışmanın büyümesi üzerine bölgeye giden bir Eti Bakır avukatı, köylüler ile görüştü.

Arazilerle ilgili Mayıs 2018’de “kamulaştırma” yapıldığını belirten yetkili, iddiaya göre köylülere, “Ne yaparsanız yapın bu iş olacak. Burası bizim maden sahamız” ifadelerini kullandı. Köylülerin tepkilerinin sürmesi üzerine jandarma köylülere müdahale tehdidinde bulunurken, köylüler Jandarma ablukasında bir süre oturma eylemi gerçekleştirdi. Bir süre eylemlerini sürdüren köylüler, havanın kararmasıyla eylemlerini sonlandırdı.

‘Bu parayı da kabul etmiyoruz’

Yaşananları Mezopotamya Ajansı’na (MA) aktaran köylülerden Ramazan Erdin, 2018 yılında arazilerinin Cengiz Holding tarafından satın alınmak istendiğini belirterek, “Bizleri çağırıp görüşmek istediler. Arazilerimizi satın almak istediler. Kimisi kabul etti, kimi de kabul etmedi. Kabul edenler de fiyatı yüksek tuttu. Cengiz Holding ise dönüm başı 10 bin lira teklif edince kimse arazisini vermedi. Bunun üzerine arazilerimiz hakkında acele kamulaştırma kararı çıkarıldı. Hesaplarımıza dönümü 10 bin liradan paralar yatırıldı. Biz buna itiraz ettik. Davalarımız devam ediyor. Bazı mahkemelerimiz sonuçlandı. Ama henüz süreç bitmedi. Biz bu parayı da kabul etmiyoruz” diye anlattı.

Kamulaştırma kararının Cengiz Holding’in isteği üzerine alındığını belirten Erdin, “Devlet arazilerimizi bizden alıp Cengiz Holding’e verdi. Bizim tapularımız halen elimizdedir. Davalarımız devam ediyor. Peşini bırakmayacağız” dedi.

Kaynak: Yeni Yaşam Gazetesi

Paylaşın