Dünya

Azov Taburu komutanları Türkiye’de

Cihatçı çetelerden sonra şimdi de Ukrayna’daki faşist Azov Taburu komutanlarının Türkiye’ye yerleşeceği açıklandı

Ukrayna Devlet Başkanı Vlodomir Zelenskiy’nin bürosundan yapılan açıklamada Şubat ayında başlayan savaşta en büyük esir değişiminin gerçekleştiğini duyuruldu.

Devlet Başkanlığı bürosunun sorumlusu Andriy Yermak, “215 kişinin özgürlüğüne kavuşmasını sağladık” dedi. Yermak, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Rusya’nın iade ettiği esirler arasında Ukrayna’nın güneyindeki liman kenti Mariupul’daki Azov çelik fabrikasının savunmasına liderlik eden askerlerin de bulunduğunu aktardı.

Yermak, Rusya’ya da aralarında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in destekçilerinden eski Ukraynalı milletvekili Viktor Medvecuk’un da bulunduğu 55 esirin verildiğini söyledi. Putin’in Ukrayna’daki sağ kolu olduğu söylenen Medvecuk, Rusya ile ilişkisi nedeniyle ihanetle suçlanan Ukraynalı bir politikacı. Medvecuk Nisan ayında Ukrayna güçleri tarafından yakalanmıştı.

”Tamamen güvende” olacaklar!

Esir değişiminin Türkiye’nin arabulucuğunda ve hazırlıklarının da Türkiye’de yapıldığını kaydeden Yermak, Azov Taburu komutanlarının Zelenskiy ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki kişisel anlaşmanın sonucu olarak Türkiye’ye geldiğini söyledi. Zelenskiy de serbest kalan Azov komutanlarının savaş bitinceye kadar Türkiye’de kalacaklarını ve “tamamen güvende” olacaklarını aktardı.

Esir değişimine Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Suudi yönetimi de aracılık etti. Rusya’nın serbest bıraktığı İngiliz, ABD, İsveç, Hırvatistan ve Fas vatandaşı 10 yabancı esirin Suudi Arabistan’a götürüldükleri belirtildi. Yermak açıklamasında, bu kişilerin ülkelerine iade işlemlerinin Suudi Arabistan’da kolaylaştırılıcağını ifade etti.

Kaynak: Siyasi Haber

Paylaşın