Dünya

İran’da ölenlerin sayısı 8’e yükseldi

Mahsa Amini’nin katledilmesinin ardından İran’da başlayan eylemlerde rejim güçleri tarafından katledilenlerin sayısı 8’e yükseldi

İran’da ahlak polisi tarafından katledilen Mahsa Amini için protesto gösterileri sürüyor. Gösterilerde İran rejim güçleri tarafından katledilenlerin sayısı 8’e ulaştı.

İnsan hakları örgütleri ellerinde net bir bilanço olmadığını ancak rejim güçleri tarafından farklı kentlerde katledilenlerin sayısının 8’e ulaştığını, 700’den fazla kişinin de yaralandığını açıkladı.

Öte yandan İran özel kadın polis birimleri komutanı Eqid Heyderi, Mihri ajansına yaptığı açıklamada özel kadın polis birliklerinin çatışmalar için ilk kez görevlendirildiğini bildirdi.

İnternete kısıtlama

İnternetteki kesinti ve kısıtlamaları takip eden NetBlocks İnternet Gözlemevi, İran’da sanal medya platformlarından biri olan Instagram’a erişimin Mahsa Amini’nin katledilmesi sonrası başlayan eylemler nedeniyle kısıtlandığını duyurdu. NetBlocks, canlı ölçümlerin gösterdiği kadarıyla ülkedeki tüm büyük internet sağlayıcılarının kesintiye uğradığını Twitter hesabından açıkladı.

NetBlocks ayrıca Twitter hesabından, “Gerçek zamanlı ağ verileri, #İran’ın önde gelen mobil operatörü MCI (First Mobile) ve Rightel’in de ülke çapında bir bağlantı kaybı olduğunu gösteriyor” duyurusunda bulundu.

An itibariyle, İran’da Telegram, Whatsapp gibi mesajlaşma platformlarının yanı sıra hiç bir sanal medya platformuna erişim sağlanamıyor ya da kesintili olarak sağlanabiliyor.

Türkiye’de yaşayan İranlı kaynaklarımız ise öğle saatlerinden beri ailelerine ulaşamadıklarını teyit ederek endişelerini dile getirdi.

Kaynak: Yeni Yaşam Gazetesi

Paylaşın