Emek - Sermaye, Gündem, Kadın - LGBTİ+

38 kiloya düşen Sibel Balaç’ın annesi: Ölmesini bekliyorlar

Adil yargılanma talebiyle 283 gündür ölüm orucunda olan Sibel Balaç’ın annesi Nuray Balaç, “Kızım ölsün diye uğraşıyorlar” diyerek, serbest bırakılması çağrısı yaptı.  

Adil yargılanma, hasta tutukluların serbest bırakılması ve cezaevlerindeki hak ihlallerinin sona ermesi talepleriyle 29 Aralık 2021’de ölüm orucuna başlayan Sibel Balaç, 283 gündür açlık grevinde. “İnfaz erteleme” başvurusu nedeniyle, 9 Eylül’de Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesine sevk edilen Balaç, hastanenin mahkûm koğuşunda tutuluyor. Bir haftadır hastanede tutulan Balaç için beklenen Sağlık Kurulu Raporu Adli Tıp Kurumu’na (ATK) gönderildi. 

Sibel Balaç’ın yanında refakatçi olarak kalan anne Nuray Balaç, Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu.

‘KEMİKLERİ SAYILIYOR’

Kızının artık yürüyecek durumda dahi olmadığını söyleyen anne Balaç, tuvalete gidişlerde zorlandığını ve ayaklarının altında yanma hissinin ciddi boyutlara ulaştığını belirtti. Balaç’ın geceleri uyuyamadığını ve inlediğini kaydeden anne Balaç, “Kalbi çok sıkışıyor. Kızımın biran önce serbest bırakılmasını istiyorum. Evladım ölüm orucunu bırakmaz çünkü çok haksızlığa uğradı. Olmayan suçlarla yargılanıyor. Kızıma banyo yaptırdığım sırada kemikleri sayılıyor. Kızımı kaybetmek istemiyorum. Bütün yetkililere sesleniyorum biran önce evladımı bıraksınlar. Ya evladım felç olacak ya da evladımı kaybedeceğim. Son dönemlerde bir de kuyruk yarası başladı. Kızımı bıraksınlar da tedavi ettireyim” dedi.

‘HASTANE KOŞULLARI ÇOK KÖTÜ’

Anne Balaç, “Hastane koşulları çok kötü tuvalet içeride ve hijyensiz. Hastanede sağlık durumu daha da kötü oldu. İdrar yollarında enfeksiyon oluştu. Ben her zaman kızımın arkasındayım. Cezası 8 yıl. 4 senesi bitti, 4 senesi kaldı. Kalan ömrünü mahvetmesinler” diye konuştu.

‘ÖLSÜN DİYE UĞRAŞIYORLAR’

Her gece kızına bir şey olacak korkusuyla başında beklediğini aktaran anne Balaç, kızının 85 kilodan 38 kiloya düştüğünü söyledi. Balaç, “Herhangi bir müdahale de yapılmıyor, evladım müdahale yapılmasına da izin vermez. Kızıma bir senenin içerisinde toplamda 700 gün hücre cezası verdiler. Kulağında problem var felç geçirme durumu var ve havalandırmaya bile çıkarılmıyor, kızım ölsün diye uğraşıyorlar” ifadelerini kullandı.

Sincan Cezaevi’nde kızını ziyaret ettiği sırada tanık olduklarını da anımsatan Balaç, “Gitsinler görsünler, Türkiye’deki cezaevlerinde neler yapılıyor. Allah düşmanımı dahi düşürmesin. Cezaevinde kızımı ziyarete gittikçe oradaki koşulları gördüm. Annelerin mahvoluşunu gördüm, haksızlığa uğrayan o kadar evlat var ki. Bu anne ve babaların ahını almasınlar, bu acıyı yaşatmasınlar. 10 dakika sonra bile kızıma ne olacağı belli değil. İşini geri isteyenlere destek olduğu için kızıma bunlar yapılıyor. Kızıma dokunmaya korkuyorum. Bir şey olacak diye ödüm kopuyor” ifadelerini kullandı. 

Paylaşın