Gündem

Polis Ulaş Alankuş’un cenazesini kaçırdı

Ağrı’da çıkan çatışmada yaşamını yitiren MLKP ve HBDH gerillası Ulaş Alankuş’un cenazesi Gazi Mahallesi’ne getirildi. Saat 14.00’da yapılacak törenden iki saat önce Gazi Cemevine getirilen cenazeyi polis kaçırdı. Aileyi cenaze aracından indirerek cemevine yönlendiren polis, cenazeyi cemevine getireceğini söyledi. Araçta bulunan ÖTSP temsilcisi ve şoförü rehin alan polis, cenazeyi kaçırdı.

“Valinin kararını tanımıyoırum”

Cemevinin sokağını saatlerde ablukaya alan polis kitlenin mezarlığa gidişine izin vermeyeceğini söyledi. Cemevi yöneticileri ile ailenin avukatları polisle yaptıkları görüşmede, polis amiri valinin kararını tanımadığını, cemevi ve mezarlıkta tören yaptırmayacağını söyledi. Mezarlığa aile dışında kimsenin girmesine izin vermeyeceğini de söyleyen polis, kitleyi ablukaya aldı.

ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü’nün de aralarında bulunduğu cemevindeki kitlenin mezarlığa giderek Ulaş Alankuş’un cenaze törenine katılması polis barikatıyla engellenmeye çalışılıyor.

HDP Milletvekili Musa Piroğlu, ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, SGDF Eşbaşkanı Okan Danacı ve HDP’lilerin ise mezarlık girişinde bekleyişi sürüyor. Basın emekçileri ve mezarlık girişinde bekleyenlerin mezarlığa girişine izin verilmiyor. Polis Gazi Mezarlığı girişi ve mezarlığa giden cadde boyunca barikatlar oluştururken, kitle mezarlık girişinde toplanmaya devam ediyor.

Poiis ablukası sürüyor

Mezarlık girişinde toplananları abluka altına alan polis, alana gözaltı aracı getirdi. İsmetpaşa Caddesi üzerinde toplananları da polis çembere aldı.

Kaynak: Etha

Paylaşın