Gündem

Hasta tutuklular için Ankara ve İzmir’de eylem

Ankara ve İzmir’de yapılan eylemlerde ağır hastalıklarına rağmen tahliyesi engellenen tutuklu Abdurrahim Demir ile Sıddık Güler’in durumuna dikkat çekilerek, tahliyeleri için çağrı yapıldı. 

Ağır hastalıklarına rağmen tedavi edilmeyen ve tahliyeleri engellenen hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi ve Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi’nin Ankara ve İzmir’de yaptığı eylemlerde tutukluların serbest bırakılması çağrısı yapıldı. 

Ankara

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için gerçekleştirdikleri eylemlerin 413’üncü haftasında, İHD Ankara Şubesi önünde açıklama yaptı. “Tedavi Haktır Engellenemez ve Hasta Mahpuslar Serbest Bırakılsın” pankartının açıldığı açıklamada, Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Abdurrahim Demir’in (59) durumuna dikkat çekildi. Açıklamada İHD Şube Eşbaşkanı Sevil Turgut, Abdurrahim Demir’in tedavilerinin yapılması gerektiğini belirterek, tahliye edilmesi çağrısında bulundu.

‘Kronik böbrek rahatsızlığı’ 

Demir’in yaklaşık 23 yıldır cezaevinde tutulduğuna dikkat çeken Turgut, doğuştan kronik rahatsızlığı olan Demir’in hayatını devam ettirmekte güçlük çektiğini söyledi. Demir’in kronik böbrek yetmezliği hastalığı olduğunun altını çizen Turgut, “Sağ böbrek tamamen işlevini yitirmiştir. Sol böbreğinde üç adet kist mevcut olup böbreği neredeyse işlevini yitirdi ve şu anda ancak yüzde 30 kapasite ile çalışmaktadır. Kronik böbrek rahatsızlığından dolayı yaşamını devam ettirmede zorluk çekiyor” dedi.

Rahatsızlıkları artıyor

Mesane divertükül (mesane duvarının dışarıya doğru bir kese veya fıtık şeklinde çıkması) rahatsızlığı nedeniyle Demir’in ameliyat olduğunu vurgulayan Turgut, “İdrarda zorlama ve tıkanma yaşanıyor ve mesanede idrar birikmesinin yaşanmasından dolayı da böbreklerde de hasar oluşmasına neden oluyor. Mesane hastalığından kaynaklı olarak açık ameliyat olmuştur. Prostat hastası ve prostatta büyüme durumu oluştuğundan dolayı zorlama yaşıyor. Bağırsak hastalığından dolayı sigmoid kolonda lümende 7,5 mm çapında nodüller meydana gelmiştir ve bu rahatsızlıktan dolayı bağırsaklarda hareketsizlik ve kabızlık yaşanıyor. 2021 yılında verilen raporda bu rahatsızlıktan dolayı kolonoskopik tetkik önerilmiştir. 2021 yılında verilen raporda, ince bağırsakları karın duvarının arka bölümüne bağlayan ve ince bağırsakları besleyen damarları içeren karın zarı kısmında kısa, aksi simetrik olmayan left nodülleri izlendiği belirtilmiştir. İşitme engeli var ve ayrıca görme kaybı yaşıyor, gözlerde katarakt meydana gelmiştir” ifadelerini kullandı.

Tahliye çağrısı

Demir’in 21 Mayıs 2021’de R Tipi Cezaevi’ne sevk istemi için heyete çıkarıldığına değinen Turgut, “10 Haziran 2021 tarihinde düzenlenen raporla, tüm hastalıkları tespit edilmesine rağmen bu talebi kabul edilmemiştir. Abdurrahim Demir’in ağır böbrek rahatsızlığı ve kalp rahatsızlığı nedeniyle hapishanede yaşamını devam ettirmesi mümkün değil ve her geçen gün durumu ağırlaşmaktadır. Ailesinin yanında sağlıklı koşullarda tedavisinin devam ettirilmesi için infazının ertelenmesi ve bu süreç zarfında tüm tedavilerinin yapılması gerekmektedir” diye belirtti.

İzmir  

İHD İzmir Şubesi, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için her hafta düzenledikleri açıklamanın 257’ncisini Konak Eski Sümerbank önünde gerçekleştirdi. Açıklamaya, demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Açıklamada, “Susma suça ortak olma, ölüyorlar” ve “Ağır hasta mahpuslar ölüyor susma” pankartlar taşındı. 

İHD İzmir Şube Yöneticisi Ahmet Çiçek, Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk’un sağlık durumuna ilişkin konuştu. Çiçek, ATK’nin Tuğluk için verdiği “Cezaevinde kalabilir” raporlarının bağımsız hekimlerce incelenmesini istedi. 

 Menemen R Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan 82 yaşındaki Sıddık Güler’in de sağlık durumunun kötüleştiğini ifade eden Çiçek, Güler’in 28 yıldır cezaevinde olduğunu ve ailesinin yaşadığı İstanbul veya Diyarbakır’a sevk talebi olmasına rağmen, 29 Mart’ta, İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Menemen R Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildiğini hatırlattı. 

Hastalıkları

Çiçek, Gülerin yaşadığı sağlık sorunlarına ilişkin şunları belirtti,  “Sıddık Güler, hipertansiyon, kalp ve iltihaplı eklem romatizması hastası olup, ileri derecede unutkanlık ve konuşma güçlüğü yanında özellikle soğuk ve rutubetli ortamlarda artan diz ağrıları, morluklar gibi şikâyetleri nedeniyle yürüyememekte, atak geçirdiği dönemler tekerlekli sandalyeye bağlı kalmaktadır. Bu durumun nedenleri tespit edilememiştir. Ayrıca kalp anjiyosu yapılmıştır. İskenderun’da iken Covid-19 rahatsızlığını da geçirmiştir” dedi.

‘Su içmeyi unutuyor’

Ailesinin bildirdiğine göre Güler’in uzun süre tek başına kalmasından kaynaklı, artık diyalog kurmakta zorluk yaşadığını ve görüş sırasında konuşmakta zorluk çektiğini belirten Çiçek, “Konuşma sırasında, uzun süre karşısındakinin gözlerine bakarak düşünüyor sonra yanıt veriyor. Ayrıca son süreçte başlayan hızla artan unutkanlığının daha da yoğunlaştığını belirttiler. O kadar ki su içmeyi unuttuğu ve içtiğini sandığı için seruma bağlanmak zorunda kalınmıştır. Görüşe sürekli gelmeyenleri de tanıyamadığını, son görüşmeye gelirken duvarlara tutunarak, zorlukla gelebildiğini de kaydetti. Sıddık Güler, ailesine, havalandırmaya çıktığında, tek başına yürümekte zorluk çektiğini, ayakta duramadığını da aktardı” ifadelerinde bulundu. 

Güler’in, hastalıkları ve yaşı nedeniyle yaşamını tek başına sürdürmesinin mümkün olmamasına rağmen, halen hapishanede ve tek kişilik odada tutulmaya devam edilmesinin yaşamına dair tehdit oluşturduğunu vurgulayan Çiçek, “Biz insan hakları savunucuları, Sıddık Güler’in durumunu yakından takip etmeye devam edeceğiz” dedi.

MA

Paylaşın