Doğa - Ekoloji

Alibeyköy Deresi’nde toplu balık ölümleri

Alibeyköy Deresi’nde toplu balık ölümleri yaşandı. İSKİ ekipleri numune alarak inceleme başlattı.

İstanbul’da Alibeyköy Deresi’nde toplu balık ölümleri yaşandı. Balıkların yanı sıra deredeki diğer canlıların da öldü. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) ekiplerinin sudan aldığı numunelerin incelemesi sürerken, bölge sakinleri balık ölümlerinin derenin uzun yıllardır temizlenmemesinden kaynaklandığını öne sürdü.

İSKİ numune aldı

Eyüpsultan’dan geçerek Haliç’e akan Alibeyköy Deresi’nde son günlerde görülen balık ve diğer canlı ölümleri çevre sakinleri arasında endişe yarattı. Çevredekilerin şikayeti üzerine derede inceleme başlatıldı. İSKİ ekipleri dereden numuneler aldı. Suyun PH değeri ölçülürken, dereden alınan numuneler laboratuvara götürüldü. Balık ölümlerine neyin yol açtığı numunelerin incelenmesi sonrasında ortaya çıkacak.

‘Binlerce ölü balık gördüm’

Alibeyköy Deresi’nde daha önce benzer ölüm olayına rastlamadıklarını belirten Necati Memiş isimli yurttaş, “Dün sabah spor yaparken balıkların öldüğünü gördüm. Binlerce ölü balık gördüm, fotoğraflarını çektim ve yetkililere attım. Buraya çözüm bulunması için yardımcı olun. Balıklar yıllardır canlıydı, ne oldu şimdi? Onlar da bir can taşıyor. Fabrika atığı olabilir diye çok üzüldüm” dedi.

Paylaşın