Gündem

İstanbul, HDP mitingine hazır

HDP’nin “Çözüm Biz’de Savaşlara ve Sömürüye Hayır” mitingine çağrıda bulunan Devrimci Parti Genel Başkan Yardımcısı Burcugül Çubuk,  “Savaşın bu kadar hayatımızın her alanına sirayet ettiği ve yeni savaş cepheleri için mütemadiyen uğraşıldığı ve Rojava’daki devrimin boğulmaya çalışıldığı bir süreçte tavrımız, sokaktaki gücümüz önemli olacaktır” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü’nün, Eş Genel Başkanları Pervin Buldan’ın da katılacağı “Çözüm Biz’de Savaşlara ve Sömürüye Hayır” şiarıyla 7 Ağustos’ta Kartal Meydanı’nda gerçekleştireceği mitinge doğru son günlere yaklaşıldı. Miting öncesi kentin 39 ilçesinde milletvekilleri, parti il ve ilçe örgütü yöneticileri ile birlikte sokak sokak, mahalle mahalle gezilerek çalışmalar yürütüldü. Esnaf, emekçi ve ev ziyaretlerinin yanı sıra stantlar kurularak 7’den 70’e herkesin emek verdiği miting için broşürler dağıtıldı. Mitinge davet edilen İstanbul halkı ise büyük bir coşku ve heyecanla 7 Ağustos gününü bekliyor.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Cengiz Çiçek, çok sayıda bileşen ve demokratik kitle örgütlerinin katılacağı mitingde, geleneksel Hakkari müziğini stranlarında işleyen LaWje  sahne alacak. 

Devrimci Parti Genel Başkan Yardımcısı Burcugül Çubuk ile farklı renklerden tüm halkların heyecanla beklediği mitingin önemine dair konuştuk.

‘Devlet bataklığa saplanmış durumda’

Bu yıl 1 Eylül’e giden sürecin oldukça önemli bir döneme denk geldiğini ifade eden Burcugül, “Bahar aylarında Başure Kürdistan’ına başlayan saldırının akabinde bugün de Rojava Kürdistan’ına yönelik bir saldırı hazırlığı yapılıyor” dedi. Saldırı emarelerinin çok net açığa çıktığını belirten Burcugül, “Bölgede ÖSO’ya ve diğer cihatçı gruplara alan açmak için TSK’nin yaptığı bombardımanlar ve Başure Kürdistan’ında devam eden bir işgal saldırısı var. Devlet tabii ki burada bir bataklığa saplanma durumu yaşamış durumda ama devam ettiriyor, vazgeçmiyor. Rojava’da, Kuzey ve Doğu Suriye’de bu tip bir operasyonu, saldırıyı başlatabilmek için de bütün emperyalist güçlerle diyaloglarına devam ediyor” ifadelerini kullandı.

‘Mitingin sonuçlarını çok yakın zamanda göreceğiz’

Miting ile saldırılara karşı güçlü bir tavır sergileneceğinin mesajını veren Burcugül, “Örneğin önümüzdeki hafta da Rusya’ya giderek orada bir görüşme yapmayı planlayanlar, AKP-MHP faşizminin bu savaşı derinleştirme konseptine karşı gücümüzü ve işgal saldırılarına, sömürgeciliğe karşı tavrımızı göstereceğimiz bir miting olacak. Biz bu mitingin neticesini 10 yıl içerisinde değil, hem Amed’de hem de burada güçlü bir süreç örgütlediğimizde çok yakın zamanda öncelikle halktan alacağımızı düşünüyoruz. Savaşın bu kadar hayatımızın her alanına sirayet ettiği ve yeni savaş cepheleri için mütemadiyen uğraşıldığı ve Rojava’daki devrimin boğulmaya çalışıldığı bir süreçte tavrımız, sokaktaki gücümüz önemli olacaktır” vurgusunu yaptı.

‘Seçimi bekleyin diyenlere sözümüzü söyleyeceğiz’

Miting ile “Seçimi bekleyin” diyen güçlere de bir söz söylemiş olacaklarının altını çizen Burcugül, şöyle konuştu: “Çünkü bu güçler, savaş politikalarının tamamını onaylayan pozisyondalar. Tüm tezkereleri onayladılar, HDP’ye yönelik bütün Meclis saldırılarını onayladılar. Bugün sokaktaki bütün saldırıları, kolluğun bütün işkencelerini onaylıyorlar. Burada biz, bu düzenin böyle gitmeyeceğini haykıranlar ve yeni yaşamı örgütlemek isteyenler olarak bu mitinge özel bir önem veriyoruz” sözleriyle mitingin önemini anlattı.

‘Hiç kimsenin rahat uyuyamadığı bir iklim yaratıldı’

Tüm sistem içi ittifak güçlerine bu yaşamı böyle kabul etmediklerini de haykıracaklarını paylaşan Burcugül, “Bizi içine sürüklediğiniz cehennemi reddediyoruz. Halklar için bir cehennem yaşanıyor. Bugün Başure Kürdistan’ında her yere saldırılıyor. En son Zaxo’daki saldırıda tamamen sivillerin yaşadığı bir bölgeye pikniğe giden insanlara yönelik bir saldırı gerçekleşti. Hiç kimsenin rahat hareket edemediği, çocuğunu sokağa bırakamadığı, rahat uyuyamadığı bir iklim yaratıldı” şeklinde konuştu.

‘Haksız bir işgal saldırısında kimse ölmek zorunda değil’

 Benzer bir saldırının da Rovaja’da yaratıldığına işaret eden Burcugül, “Öncelikle bizim buradaki halklara dair sorumluluğumuz, bunun dışında da burada yoksul halk çocukları ücretli asker olarak bu sistemin ideolojisiyle kirletilerek bu savaşlara gönderiliyor. Ve halklar da düşman edilmiş oluyor bu aracılıkla. Hem de zorunlu ve ücretli askerlik ile katil hale getirilen ve öldürülen gençlerin de yaşam hakkını savunmuş oluyoruz. Haksız bir işgal savaşında kimse ölmek zorunda değil, bu nedenle bu miting hem dönem hem de geleceğimizi belirleyecek bir süreç açısından önemli” diye belirtti. 

‘Halkların yaşamı saldırıların son bulmasına bağlı’

“AKP-MHP faşizmi, bütün faşizmler gibi bir tekçilik içeriyor” diyen Burcugül, “Tek dil, tek millet, tek din, tek cinsiyetin hegemonyası, şiddeti…Bu noktada da Türkiye ve Kürdistan’da yaşayan halkların bir mozaik değil de yaşayabilen, nefes alabilen halklar olabilmesi, bir tehdit altında kalmaması için de önemli” dedi. 

Tüm halkların yaşamının saldırıların son bulmasına bağlı olduğuna dikkat çeken Burcugül, “Bugün sadece Türkiye ve Kürdistan halkları değil, öncelikle AKP-MHP faşizminin işgal saldırılarıyla yerinden, yurdundan göçertilmiş olan halkların, bugün burada yaşayan onlarca halktan insanın da can güvenliği bu işgalci savaş politikasının son bulmasına bağlı. Sömürgeciliğin, ırkçılığın olmadığı bir coğrafyada yaşamak, bütün halklar açısından güvenli” şeklinde konuştu.

‘HDP birleşik mücadelenin önünü açacak hamle yapıyor’

Süregiden sömürgecilik ve ırkçılığın tüm halka da yöneleceğine vurgu yapan Burcugül, mitingin Türk halkı için de önemli olduğunu dile getirdi. Tüm halkların ve kesimlerin mitinge katılım göstermesi gerektiğine değinen Burcugül, “Sadece katliamlarla özdeşleştirilen, diğer halklara mezalimle var olmayı reddetmek açısından Türk halkı için de önemlidir. Türkiye’de demokrasi güçleri, sosyalistler, devrimciler HDP’nin işgal saldırıları ve sömürgeciliğe karşı örgütlediği ‘Çözüm Biz’de’ dediği bu mitinge bir eğilim gösterecekler. Fakat bunu daha güçlü örgütlemek lazım. ‘Bu böyle gitmez, bu düzen böyle sürmez’ diyenler, yeni yaşamı örgütlemek isteyenler açısından öncelikle birleşik mücadele önemlidir. HDP bu mitingle halkların, işçi sınıfının, kadınların, lubunyaların birleşik mücadelesinin de önünü açacak bir hamle yapıyor” cümlelerini kullandı.

‘Mitingi yaşamlarımız için yapıyoruz’

Burcugül, HDP’nin aynı zamanda savaş siyaseti ve konseptiyle halklar üzerine “kara gölgeler şeklinde çöken iktidara” karşı bir hat ortaya koyduğunu da vurguladı. Bu nedenle de mitingin ve mitinge katılımın herkes için çok önemli olduğunu kaydeden Burcugül, “Mitingi başkası için yapmıyoruz. Önce kendi yaşamlarımız ve hayatlarımız, işçi sınıfının siyaset yapabilme hakkı, kadınların sokakta olabilme hakkı, gençler ve çocuklar için yapıyoruz. Bu bilinçle hareket etmek önemlidir. Çünkü bugün savaş siyaseti, politikaları ile hayatları yok edilen sadece savaş bölgelerindeki insanlar değil, güvenlik adı altında hepimizin yaşamlarına vurulan prangalardır da savaş. Bunların tamamını reddetmek gerekir” dedi. 

Bu nedenle de 7 Ağustos günü saat 17.00’de İstanbul’da Kartal Meydanı’nda olacaklarını söyleyen Burcugül, “ Yarın Amed’e gidebilen herkesin Amed’deki mitingde olması gerektiğini düşünüyoruz” çağrısını yaptı.

-Jinnews-

Paylaşın