Gündem

ESP: Soygun düzenine son

Erdoğan ve AKP’nin yolsuzluk ve rüşvet çarkı için “Bu devran böyle gitmez” diyen ESP, yoksul emekçi halkların bu pisliğin hesabını sorması gerektiğini kaydetti, halkı sokağa çağırdı.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ve ailesinin Man adasına kaçırdığı paralara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“Soygun düzenine son! Erdoğan istifa!” başlıklı yazılı açıklamasında ESP, “Milli irade”, “Milli sermaye”, ‘Milletin partisi’ ve ‘Millet adına’ söylemlerini dilinden düşürmeyen, 7 gün 24 saat ‘Vatan-millet’ naraları atan AKP’nin cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın ‘milli’ sicili, ailesi ve yakın çevresi üzerinden yaptığı vergi kaçakçılığına dair belgelerin ortaya saçılmasıyla bir kez daha gün yüzüne çıktı. Seçim dönemlerinde ‘Milletin adamı’ olarak boy gösterenin aslında ‘vergi cennetinin adamı’ olduğu anlaşıldı” dedi.

ESP, milyonlarca emekçiye ağır vergiler ödettiren, zenginden az yoksuldan çok alan, kadın, erkek, LGBTİ, çocuk, milyonlarca işçinin-emekçinin alınterini sömüren, zam üstüne zam yağdıran, halka döviz bozdurmayı vatani görev olarak pazarlayan Erdoğan ve hükümeti AKP’nin, söz konusu kendileri olunca yurtdışına para kaçırmanın bin bir türlü yolunu bulduğunu ifade etti.

ESP, Binali Yıldırım’ın dolarları Malta adasına kaçırdığını gösteren Paradise belgelerinin ardından, şimdi de Erdoğan ve ailesinin Man Adası’nı vatan eylediğinin açığa çıktığını hatırlattı.

ESP, şöyle devam etti: “Onlar, milyon dolarları paravan şirketler üzerinden Offshore hesaplarına aktararak tek kuruş vergi vermezken, asgari ücrete ya da işsizliğe mahkûm edilen milyonlarca emekçi ağır vergiler ödüyor! Onlar, saraylarda şatafat ve şefaat içinde milyon dolarları kaçırmanın keyfini sürerken, milyonlarca vatandaş birkaç bin liralık kredi kartı borcunu ödemeye çalışmanın derdinde! Onlar, çocukları üzerinden sınır ötesi cennet hesapları yaparak zenginleşirken, yüz binlerce emekçinin çocuğunu Suriye’de, Kürdistan’da sınır ötesi operasyonlarla savaş cehennemine mahkûm ediyor!”

EMEKÇİLERİN ÇOCUKLARI SOĞUKTAN DONARAK ÖLÜYOR
Erdoğan ve ailesi “vatan” dedikleri ülkeden vergi vermemek için paraları kaçırırken, halkların dünyanın en yüksek vergisini ödediğine işaret eden ESP, “Onlar, dövizin değer kazanmasıyla gizli hesaplarındaki milyon dolarlardan kar elde etmenin sevinciyle ısınırken, emekçilerin çocukları soğuktan donarak ölüyor” dedi. ESP, her türlü kirliliği yapan AKP’nin “vatansever”, maaşı için greve giden işçinin “vatan haini” olduğunu da belirterek, ekledi: “Onlar çalarak, çırparak, vergi kaçırarak zenginleşirken; biz çalışarak, ter dökerek her gün yoksullaşıyoruz.”

BU DEVRAN BÖYLE GİTMEZ
Reza Zarrab davasıyla da rüşvetlerin, kirli pazarlıkların, uluslararası suçların ortalığa saçılacağını kaydeden ESP, “Bu devran böyle gitmez” dedi ve şöyle devam etti: “Bu çark böyle dönmez! Türkiye ve Kürdistan’ın yoksul emekçi halkları bu pisliğin hesabını sormalıdır. Türk-Kürt, Alevi-Sünni milyonlarca emekçi ne AKP’nin ne de Erdoğan’ın umurundadır. Onlar kendi saltanatlarının nasıl sürdüreceklerinin derdindedir. Halklarımız bu gerçeği görmeli, Erdoğan/Saray diktatörlüğüne ve AKP iktidarına karşı sokaklara çıkmalıdır. Kurtuluş kendi ellerimizdedir, örgütlü gücümüzdedir.
Sokakta, evde, iş yerinde şiddetin ve emek sömürüsünün katmerlisine maruz kalan kadınlar mücadelenin en önünde saf tutmalıdır. İşçiler üretimden gelen güçlerini kullanmalı, geleceği karartılan gençler hesap sormalıdır bu soygun düzeninden.

‘Susma Haykır Soygun Düzenine Hayır!’, ‘Hükümet İstifa’, ‘Tayyip İstifa’, sloganları hep birlikte ve her yerde haykırılmalı, tepeden tırnağa kadar pislik saçan bu düzen yıkılmalıdır.”

Paylaşın