Doğa - Ekoloji, Gündem

Rize Fındıklı halkı ÇED toplantısını iptal ettirdi

Fındıklı halkı, Yeniköy sahilinde yapılmak istenen kafes balıkçılığına ilişkin ÇED toplantısının yapılacağı salon önünde eylem düzenleyerek toplantıyı iptal ettirdi

Rize Fındıklı’ya bağlı Yeniköy (Gurupit), mevkiinde Sürsan Su Ürünleri San. Ve Tic. A.ş. tarafından su ürünleri yetiştiriciliği projesi kapsamında yapılmak istenen kafes balıkçılığına karşı çıkan Fındıklı halkı ÇED toplantısının yapılacağı salonun önünde eylem düzenledi. Fındıklı Halk Eğitim Merkezi’nde yapılması planlanan ÇED toplantısı halkın tepkisi üzerine iptal edildi.

Eyleme katılan Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, bölgede halka ait olan toprakların, denizlerin şirketlere peşkeş çekilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Bölgedeki doğal varlıkların satılık olmadığını belirten Çervatoğlu, “Mekiskir ve Kıyıcık bölgeleri Sağlık İl Müdürlüğü tarafından yüzülebilir alan olarak ilk iki sırada belirlenmiş durumda. Madem bir zararı yok o zaman bölgenin 10 km ötesinde veya Karadeniz’in ortalarında yapsınlar . Sermayeye para kazandırmak için bu işleri yapmasınlar” diye konuştu.

Kaynak: Sendika.Org

Paylaşın