Gündem

Aydeniz’in dokunulmazlığı görüşülüyor

Karma Komisyon DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması için bir araya geldi

Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyon’da Demokratik Bölgeler Parti (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması için görüşmeler devam ediyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Karma Komisyon’da söz aldı.

Oluç, dokunulmazlıkların kaldırılmasına dair komisyonun daha öncede bir araya geldiğini belirtti. Milletvekillerinin dokunulmazlığının Anayasa’ya aykırı bir şekilde daha öncede toptan kaldırıldığını hatırlatan Oluç, şunları söyledi: “Anayasa aykırı olduğu uluslararası kurumlar ve son olarak AİHM tarafından da belirlenmiş oldu. Anayasa’ya aykırı olarak, kaldırılan dokunulmazlık nedeniyle vekillerimiz ağır bir bedel ödedi ve ödemeye devam ediyorlar. Şu anda cezaevlerinde rehin tutulan vekillerimiz var.

Milletvekillerinin itibarı korunmuyor

Türkiye’de ciddi bir sorun yaşıyoruz. Milletvekillerinin itibarının korunması ve parlamentonun itibarının korunması meselesi… Bir düşünelim gerçekten bu parlamentonun, milletvekillerinin itibarının korunması konusunda Meclis Başkanı dahil olmak üzere Meclis’in, gereken özeni gösterdiğine inanıyor musunuz? Vekillerin itibarını korumamız gerektiği konusunda bir farkındalık ve bilince göre hep birlikte davranıyor muyuz? Bu bunu böyle olduğunu her halde hiçbiriniz iddia etmiyorsunuz? Vekilin itibarı korunmadığı için parlamentonun da itibarı korunmuyor. Bu konuda bir araştırma yapılsa milletvekilleri ve parlamento itibarının ne kadar düşük olduğunu görürüz. Kamuoyu araştırmalarında parlamentoya güven yok. Meclis’in kendisi milletvekillerinin itibarını korumuyor, savunmuyor. Meclis Başkanı da en başta bunu yapmıyor. Defalarca bu konuda talepte bulunduk. Kendisiyle yüz yüze telefonla görüşerek, milletvekillerinin itibarının korunması, saldırıların önlenmesi, önlemler alınması için taleplerimiz oldu. Sonuç alıcı adım atılmadı. Milletvekillerinin itibarını korumak başlıklı başkanın ifadelerine riayet etmiyor. Gerekenini yapmıyoruz.

İçişleri Bakanı hukukla mücadele ediyor

İkincisi ‘Güvenlik güçlerine görevi yaptırmamak’ fezlekelerde de geçiyor. Güvenlik güçlerinin görevi nedir? Anayasa ve yasalara uygun olarak olağan hayatın yaşanmasını sağlamak, hukuksuzluklar olmaması için orada bulunmak, hakkın, hukukun korunmasını sağlamak, görevi birinci dereceden budur. Baktığımızda gerçekten güvenlik güçlerinin eylem etkinliklerde, toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde böyle mi görev yapıyor? Bu görev tanımına uygun mu davranıyor? Sadece HDP’liler için söylemiyorum. Bu Meclis’te bulunan partilerin hepsi için söylüyorum. Her biri çeşitli dönemlerde çeşitli coğrafyalarda kolluğun hukuksuz davranışıyla karşı karşıya kalmıştır. Kolluk görevini yapmıyor. Kolluğun görevi hakların kullanılmasını engellemek değildir. Hukukun işlemesini, yurttaşın Anayasal hakkını kullanmasını engellemek değildir. Kolluk yapmaması gereken her şeyi yapıyor. Bu beklenmeyen bir durum mu? Ben kendi adıma da partim adıma da söyleyeyim. Yapmıyor. Kolluğun en tepesinde bulunan, emirleri veren kişi ve kurum demokrasi ve hukukla mücadele ediyor. Demokrasinin, hukukun, anayasanın işlememesi için bu odak bir faaliyet sürdürüyor.

Adı belli İçişleri Bakanlığı. Çeşitli tanımlar kullanıyor. Suç İşleri Bakanlığından başlamak üzere tüm tanımlar uyuyor. Böyle bir bakan hukukun, hakkın, yasanın, anayasanın işlemesi için çalışan değil de tam tersi için çalışan, çabalayan olunca, kollukta böyle yapıyor yani görevini değil, görevi olmayanı yapıyor. Mesele temel bir meseledir.

Valiler yürütme müdürü gibi çalışıyor

Demokratik, evrensel hak ve özgürlüklerin kullanılması meselesini tartışıyoruz. Anayasa’nın 34’üncü maddesi toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını düzenler. Bir tane Van örneği vereceğim. Van’da 2016’dan bugüne kadar kesintisiz bir biçimde eylem, etkinlik yasağı var. 15 günde bir Valilik uzatıyor. 6 yıldır ya bu nasıl bir şey. Sıkıyönetim, Olağanüstü Hal deseniz, değil. Darbe rejimi deseniz? Öyle mi? Darbe rejimi o zaman? Bu bizim yaşadığımız ülkede oluyor. Buna karşı herhangi birinizin bizim dışında söz kurduğunu görmedik. Ağrı, Bitlis, Hakkari, Kars, Şırnak, Dersim, Urfa say say bitmez. Eylem etkinlik yasağının kullandığı batı illeri de var. İstanbul’da, İzmir’de, Bursa’da oluyor. Valiler kendin de böyle yetkiyi görüyor. Kimden alıyorlar bu kadar rahatlığı biraz evvel sözünü ettim ya İçişleri Bakanı’ndan. İçişleri Bakanı ‘Önce yık, sonra hukuk’ diyor. Ben hukuk, Anayasa tanımıyorum, diyor. Valilik kararıyla Anayasal haklar engellenebilir mi? Van en tipik örneğidir. Valiler zırt pırt karar alıyorlar. Bunu tartışamıyor, değiştirecek adımlar atılamıyor? Eğer vali bir kentte güvenliği yasak yoluyla sağlıyorsa o zaman istifa etsin. Vali zabıta memuru mu? Valiler yürütmenin memuru gibi çalışıyor. Yasaklar iktidar partisi için geçerli değil. HDP, toplumsal ve siyasal muhalefet için geçerlidir. Böyle bir durumla karşı karşıyayız.

AKP çoktan karar vermiş

Müdahaleler sadece HDP’ye mi? HDP başta, toplumsal muhalefete de yapılıyor. Elimizde birçok rapor var. Saliha Aydeniz’in de raporları var. Yaptıkları suç duyuruları var. Mahkemelerin hukuku uygulamadan suç duyurularını reddettikleri kararlar var. Polis bize küfür etti bunun hesabını soralım diye uğraşmıyoruz. Hukuk yoluna gidiyoruz. Fezlekeler okundu. 5 fezlekenin dördünde esas itibariyle etkinlikte engelleme karşısında sıkıntılar yer alıyor. Polisin kolluğun söylediklerini yazmıyorlar. Ettikleri küfürleri, hakaretleri yazmıyor. Vekilimizin ‘sus’ demesini yazıyorlar. Bu fezlekeleri getirmişsiniz. Dokunulmazlığı kaldıracaksınız. AKP kararını vermiş. Komisyonlarda eller kalkıp, inecek vekilin dokunulmazlığı kaldırılacak. Biraz vicdan muhasebesi yapın. HDP dışındaki hangi vekillerin kolluk ve emniyet güçleriyle karşı karşıya geldiğini, kimi zaman şiddet uygulandığı, hakaretleri anlattık. Her partiden var. Ne polis ne de vekil polise şiddet kullanmalı.

Hukuk bırakmadınız

Hukuk ve yargı bırakmadınız. Tuz koktu yargıda… DGM’de yargılanmış biriyim. Genel Kurmay Askeri Mahkemesi’nde yargılandım. Bunu söylerken de çok sıkılıyorum. Hakim ve savcı üniformalı ve üstlerinde cübbe vardı. Savunmama müdahale etmeden dinlediler, şaşırmıştım. Bir süre askeri savcı ve yargıçlar oluyordu. DGM’leri hep eleştirdik. Bugünkü mahkemelerle karşılaştırırsanız, hiç olmazsa hukukun çerçevesine uyan heyetler vardı. Maalesef böyle bir durumu söylemek zorunda bıraktınız. Ağır Ceza Mahkemeleri var içler açısıdır. Utanırsınız. Nasıl Ağır Ceza hakimi olmuş, şaşırırsınız. Siz dokunulmazlıkları kaldırıp, böyle mahkemelere gönderiyorsunuz.”

MHP’li Yıldız HDP’lileri hedef aldı

Komisyonda söz alan MHP’li Feti Yıldız ise, HDP’li vekilleri hedef aldı. HDP’li Fatma Kurtulan tepki gösterdi. MHP’li Yıldız, dokunulmazlığın kaldırılmasına dair getirilen bütün fezlekelerin görüşülmesi gerektiğini savundu.

Komisyonda söz alan HDP’li Mehmet Rüştü Tiryaki ve Abdullah Koç da, polisin uyguladığı orantısız güce dikkati çekti.

Komisyon görüşmeleri devam ediyor.

Kaynak: MA

Paylaşın