Gündem

Adalet Nöbeti’ne saldırı

Adalet Nöbeti’ne yönelik polis saldırısında 6 kişi gözaltına alınırken saldırıyı protesto eden eylemciler, Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti

Hasta ve infazları yakılan tutukluların serbest bırakılması için tutuklu yakınlarının İstanbul’da başlattığı Adalet Nöbeti, 14’üncü haftasında Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde devam etti. Bu haftaki nöbete, Silivri 3 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu olan Yakup Akman’ın annesi Fince Akman ile Afyon T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilerek tek kişilik koğuşta tutulan Xemgin Karakaş’ın annesi Cemile Karakaş katıldı. Eyleme, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, HDP il ve ilçe örgütleri, HDP Gençlik Meclisi, Devrimci Parti ve Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAY-DER) üyeleri de katıldı.

Adliye binasını abluka altına alan polis, Kağıthane Kaymakamlığı’nın yasak kararını gerekçe göstererek, eylemi engellemek istedi. Duruma tepki gösteren HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, her hafta aynı gerekçeyle ailelere işkence yapıldığını söyledi.

Tekmelendiler

Bu esnada polis, tutuklu yakınları Fince Akman ve Cemile Karakaş’a saldırdı. Darp edilen annelerden Akman ve Karakaş’ın ağzı polislerce kapatılarak, nefessiz bırakılmaya çalışıldı. Akman ve Karakaş, daha sonra polislerce yerlerde sürüklendi, darp edilerek gözaltına alındı.

Gözaltı aracında işkenceye uğrayan aileler, “Bijî berxwedana zindanan” sloganı attı. Bu esnada gazetecilerin çekim yapması engellendi. Polisin eylemcilere yönelik saldırısında 6 kişi gözaltına alındı.

Galatasaray Meydanı’na yürüyüş

Yaşananlara tepki gösteren HDP Milletvekili Musa Piroğlu, “Hasta tutsaklara özgürlük” yeleği giyerek, Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Daha sonra HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz, Devrimci Parti ve Barış Anneleri İnsiyatifi üyelerinin de katıldığı yürüyüş devam ediyor.

Kaynak: MA

Paylaşın