Kadın - LGBTİQ+

Kadınlar İstanbul Sözleşmesi için yeniden Danıştay önünde

İstanbul Sözleşmesi duruşmasına katılmak isteyen kadınlar, polisin engellemesine rağmen Danıştay önünde açıklama yaparak, sözleşmeyi ve yaşamlarını savunmaya devam edeceklerini söyledi

İstanbul Sözleşmesi’nin feshinin iptali yönünde Danıştay’da açılan davanın 4’üncü duruşması başladı. Dava öncesinde siyasi partiler, kadın örgütleri ve çok sayıda baronun katılımıyla Danıştay önünde açıklama yapıldı. Açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Cumhuriyet Halk Partisi, Halkevi, Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK), Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) üyesi kadınlar, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), kadın örgütleri, sendika, baro olmak üzere çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”, “Kararı iptal et, sözleşmeyi uygula” yazılı pankartlar açıldı.

Polis engellemeye çalıştı

Polisin engellemesine maruz kalarak Danıştay bahçesine alınmayan kadınlar, Danıştay önünde basın açıklaması yaptı. Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) adına konuşan Tülin Eraslan, “Uluslararası saygınlığa sahip bir ülkenin yurttaşları olarak, yaşama devam etmek isteyenler buradayız. Hukukun üstünlüğü ilkesinin yaşama geçtiğini gösteren bir karar bekliyoruz” dedi.

Pınar Gültekin davası hatırlatması

Pınar Gültekin davasında çıkan kararı hatırlatan Eraslan, “Cumhurbaşkanı kararı kadınların yaşamına, eşitlik bilincine, demokrasiye, adalete ve eril şiddetle mücadeleye ağır bir darbe indirdi. Hukuksuz kararın yargı erki üzerindeki olumsuz baskısını Pınar Gültekin kararında gördük. Faile yine ‘erkeklik’ indirimi verildi. Sanık Cemal Metin Avcı’ya verilen ödül gibi cezanın ve delil karartan, yardım ve yataklık eden aile üyelerine verilen beraat kararının üst mahkeme süreçlerinde bozularak adaletin sağlanması için tüm kadınların sonuna kadar mücadele edeceğini bir de buradan duyuruyoruz” diye belirtti.

Kadın Uluslararası Anayasa Hukuku Araştırma Derneği adına konuşan Nurhan Demirtan, fesih kararının kanuna ve anayasaya aykırılığına dikkat çekti.

TTB: Birlikte mücadele edeceğiz

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “Biz hekimler olarak, TTB olarak bu sözleşmenin önleme, koruma ve destek mekanizmalarının her aşamasında yer alıyoruz. Sözleşmesinin tüm basamaklarının hayata geçmesi için birlikte mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

‘Hayatlarımızı savunmaya geldik’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Başkanı Gülsüm Kav, “Yine hakkımızı, hayatlarımızı savunmaya geldik. Bu kadar evrensel bir hakkı, bu kadar küçük bir alana sıkıştırmaya çalışıyorlar. Bunu kınıyoruz. İstanbul Sözleşmesi savunuculuğunu küçülteceğinizi, bizi buraya sıkıştıracağınızı sanmayın” diyerek polis engeline tepki gösterdi.

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran da sözleşmeden geri çekilme kararını tanımadıklarını söyledi. Başaran, “Biz HDP olarak bütün kadınlarla yaşamın bütün alanlarında direnmeye ve İstanbul Sözleşmesi’ni yaşatmak için de mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Açıklamaların ardından kadınlar, Danıştay’taki duruşma salonuna geçti.

Kaynak: Gazete Karınca

Paylaşın