Kadın - LGBTİ+

Pınar Gültekin’in babası Adalet Bakanlığı’nın önüne ‘Adalet Çadırı’ kuracak

Pınar Gültekin’in katil zanlısı Cemal Metin Avcı’ya haksız tahrik indirimiyle 23 yıl yıl hapis cezası verilmesine tepki gösteren baba Sıddık Gültekin, “Temmuz ayının 4’ünde Ankara’da Adalet Bakanlığı’nın önünde Adalet Çadırı kuracağım” dedi.

Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i boğduktan sonra varile koyup yakan Cemal Metin Avcı’nın, ‘canavarca hisle, eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme’ suçundan yargılandığı davada mahkeme heyeti, 23 aydır tutuklu Avcı’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası haksız tahrik indirimiyle 23 yıla düşürüldü.

Karara tepki gösteren baba Sıddık Gültekin, Adalet Bakanlığı önünde eylem yapacağını açıkladı.

‘Adalet gerçekten ölmüş’

TV100’de Gökhan Taşkın’ın sunumuyla ekrana gelen Gece Haberleri programına Pınar Gültekin’in babası Sıddık Gültekin bağlandı. Gültekin mahkemeden çıkan kararı “Gerçekten bir kez daha yıkıldım. 2 yıldır 13 duruşmadır, Bitlis’ten Muğla’ya gidiyorum adalet arayışı için. Bugün gerçekten gördüm ki adalet gerçekten ölmüş. Bizim şüphelerimiz, bütün iddialarımız gerçekleşti. ABD’ye 2 sefer yazı yazıldı, yazılar geldi. Bir tane konuşma, kelime yok ama maalesef bugün mahkeme ağır tahrik indirimi verdi. Ben buradan Adalet Bakanı’na sesleniyorum. Şu ana kadar hani ağır tahrik yoktu? Ben Pınar’ı geçtim Gökhan bey, Pınar artık geri gelmeyecek ama artık her gün bir kadın, bir kız evladımız katlediliyor” diyerek isyan etti.

‘Kendimi yakacaktım’

Avcı’ya verilen cezaya ilişkin Gültekin “Bu adama verilen ceza 23 yıl. Bunun yatarı 10 yıl, 2 yıldır yatıyor kaldı 8 yıl. 2 yıl daha yatacak adam açığa çıkacak. Yarın öbür bir başka kadını daha öldürecek. Çünkü artık alıştı. Bir insan yeter ki bir insanı öldürmeye alışsın. Artık o adamı devlet durduramaz. Çünkü hukuk sistemimiz çalışmıyor. Binlerce defa reddi hakim istememize rağmen isteklerimiz reddedildi. Türkiye’nin en iyi hukukçularından bir tanesi bizi savunuyor. Rezan Epözdemir bizi savunduğu halde biz bugün çaresiz kaldık. Benim diğer çocuklarım olmasaydı ben bugün kendimi yakacaktım” dedi.

‘Adalet Bakanlığı’nın önünde adalet çadırı kuracağım’

Verilen tahrik indirime tepki gösteren Gültekin “Acaba tahrik indirimi nerede var? Ben bunu hakime, bütün hukukçulara soruyorum. Bu temizliği yapan, delilleri karartan insanlara ceza yok mu? Benim hukuk mücadelem bitmedi. Temmuz ayının 4’ünde Ankara’da Adalet Bakanlığı’nın önünde Adalet Çadırı kuracağım. Ya orada kendimi yakacağım ya da adalet yerini bulana kadar mücadelem devam edecek” diye konuştu.

Kronos

Paylaşın