Doğa - Ekoloji

Cengiz İnşaat’ın taş ocağına karşı yol kesme eylemi

İkizdere’de Cengiz İnşaat tarafından yapımı devam eden taş ocağına karşı İkizdere Çevre Derneği eylem yaptı.

“İkizdere direniyor” pankartı açılan eyleme İstanbul ve Rize’den ekolojistlerin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.
Basın açıklamasını okuyan İkizdere Çevre Derneği Başkan Yardımcısı Halit Yılmaz, “Doğayı katletmekle kalınmıyor köylülerin yaşam alanları da yok ediliyor. Acil kamulaştırmayla çay bahçeleri taş ocaklarına yolları haline getirildi. Yüzyıllardır deli bal alanı olarak bilinen Eskenci Vadisi artık yüzlerce iş makinasının hoyratça parçaladığı inşaat alanına çevriliyor” dedi.

İktidarların geçici halkın kalıcı olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Bu taş ocağı ile hilkat garibesi haline getirilen Eskencidere Vadisi doğa katliamının bir simgesi olarak tarihe geçecektir. Buna seyirci kalanlar, bu ekosistemin talan edilmesini destekleyenler bu kara lekeyi ömürleri boyunca taşıyacaktır. Taş ocağını durdurun, bu talana ve kırıma son verin. Yok ettiğiniz her ağaç, her canlı geleceğimiz olan çocuklarımızındır. Bütün kötülüklerinizle, iş makinalarınızla İkizdere’den defolun” diye konuştu.

Hafriyat kamyonlarının önünü kestiler

İlçe merkezinde yapılan basın açıklamasının ardından, taş ocağı yapılan bölgeye giderek hafriyat taşıyan kamyonların önünü kesildi. 2 saate yakın burada oturma eylemi yapan kitle kamyonların alana girip çıkmasını engelledi.

Paylaşın