Gündem

Reza Zarrab: İran ile ticaretin başlatılması talimatı Erdoğan’dan geldi

ABD’de süren davada savcılıkla işbirliği yaparak tanık olan Reza Zarrab, duruşmanın üçüncü gününde ifadesini vermeye devam etti. Zarrab, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın da İran ile kurulan mekanizmaya dahil edilmesi için dönemin başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimat verdiğini söyledi.

ABD’de “İran’a yönelik yaptırımları delmek” ve “kara para aklamak” gibi suçlamalarla tutuklu yargılanan Reza Zarrab, savcılık ile işbirliği yapmasının ardından çarşamba günü (dün) ilk defa tanık olarak hakim karşısına çıkmıştı.

Dava kapsamında gerçekleştirilen jürili duruşmanın ikinci gününde kritik itiraflarda bulunan Zarrab, savcılığın sorularını yanıtlamıştı. Zarrab’ın ifadesinde, AKP’li eski bakanlar Egemen Bağış ve Zafer Çağlayan ile bağlantılarını açıklamış, Çağlayan’a rüşvet verdiğini itiraf etmişti.

‘TEHDİTLER NEDENİYLE FBI GÖZETİMİNDEYİM’

Zarrab duruşmanın üçüncü gününde de tanık olarak bir kez daha hakim karşısında çıktı. Zarrab hakimin talimatı doğrultusunda bu defa cezaevi elbisesi yerine sivil kıyafetlerle duruşma salonuna geldi. Zarrab ifadesinde ilk olarak, cezaevinde kendisine yönelik tehditler nedeniyle hala FBI gözetiminde olduğunu söyledi.

‘ZAFER ÇAĞLAYAN İLE İRANLILAR ARASINDA BİRÇOK TOPLANTI YAPILDI’

Zarrab, İranlı yetkilerin birçok defa Türkiye’ye geldiğini, Zafer Çağlayan, dönemin Halkbank Genel Müdür Süleyman Aslan ile şu an dava kapsamında tutuklu bulunan dönemin Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın katılımıyla toplantılar düzenlendiğini söyledi. Zarrab toplantılarda katılımcıların, işin medyaya sızması konusunda endişeleri olduğunu dile getirdiklerini söyledi.

HİNDİSTAN İLE PTROL TİCARETİNDE HALKBANK ARACILIĞI

Zarrab, İranlılar ile yapılan toplantıda İran’ın Hindistan’a olan petrol satışından elde edilen paranın İran’ın uluslararası borçlarının ödenmesi konusunun görüşüldüğünü söyledi. Toplantıda Süleyman Aslan’ın, “İran’ın uluslararası ödemelerini gerçekleştirmek için aracı olmayacaklarını ancak mevcut sistem içerisinde işlemlerini yapmaya devam edeceklerini” söylediğini aktaran Zarrab İranlıların aksi yönde baskı taptıklarını belirtti.

Toplantıda Hindistan’dan gelen paranın nasıl aktarılacağının belirlendiğini söyleyen Zarrab, mekanizmayı şu şekilde aktardı: İran’dan ham petrol alan Hindistanlı şirket, parayı Halkbank’ta açtıkları hesaba yatırıyordu. Daha sonra para başka bir Türk bankasına geçiriliyor ve Zarrab da parayı buradan çekerek altına dönüştürüyordu. Daha sonra altınlar nakde çevrilerek İran’ın borçları ödeniyordu.

Paylaşın