Gündem

Tutsaklara tek tip saç tıraşı dayatılıyor

Kırıkkale F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde kalan tutsak Mustafa Kocatürk, kendilerine tek tip saç tıraşı ve kelepçeli muayenenin dayatıldığını belirtti.

HABER MERKEZİ – Kırıkkale F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde bulunan tutsaklar; Mart, Nisan ve Mayıs ayında yaşadıkları hak ihlallerini raporlaştırdı. Tutsak Mustafa Kocatürk tarafından Mezopotamya Ajansı’na gönderilen mektupta, hapishanede makasın yasaklandığı, tek tip tıraş uygulaması dayatıldığı belirtildi.

 

Mektupta yer alan hak ihlalleri şöyle sıralandı:

* Kargo, posta ya da ziyaretçiler tarafından gönderilen kitap, dergi, gazete vb. yayınlar idare tarafından alınan kararla verilmemektedir.

* Hastane sevklerimiz geciktiriliyor ve hastanelerde kelepçeli muayene dayatılıyor.

* Adliye ve hastane sevklerinde tek hücreli olarak, dizayn edilmiş olan tabutluk ring araçlarıyla sevkler yapılıyor.

* Temel ihtiyaç malzemesi olan metal kaşık, kap gibi ürünlerin kantinden satışı yasaklandı.

* Gelen mektuplar sansürleniyor, verilmiyor ya da gönderdiğimiz mektupların alıcılarına gönderilmiyor.

* Keyfi gerekçelerle disiplin soruşturması açılıyor.

* Cezaevi berberinde makas yasaklanarak, makinayla tek tip saç modeli dayatılıyor.”

Havalandırmalara takılan kameraları protesto etmeleri sonrasında disiplin soruşturmaları açıldığının belirtildiği mektupta, verilen cezalar da şöyle sıralandı:

“* Selçuk Çelik hakkında, 5, 14 ve 19 Mart’ta birer günlük hücre cezası verildi. Çelik, hakkında 29 Mart’ta bir aylık ziyaretçi yasağı cezası uygulanmaya başlandı.

* Erdi Sidal hakkında; 5 ve 19 Mart’ta birer aylık ziyaretçi yasağı cezası verilirken, 30 Mart’ta bir aylık ziyaretçi yasağı verildi.

* Sinan Akbayır hakkında 5 ve 19 Mart’ta birer gün hücre cezası verilirken, 24 Nisan’da bir aylık ziyaretçi yasağı verildi.

* Sadık Sabancılar’a 24 Nisan’da bir aylık ziyaretçi yasağı uygulandı. Sabancılar’ın bu cezasının bitmesi ardından 25 Mayıs’ta bir ay ziyaretçi yasağı verildi.

* Murat Karayel ve Kemal Tufan’ın ‘kameraları kapatarak, sensörü bozdukları’ gerekçesiyle verilen 4’er günlük hücre cezaları, Karayel’e 20 Nisan’da, Tufan’a ise 3 Mayıs’ta uygulandı.

* Süleyman Yılmaz Bulduruç’a bir aylık iletişim cezası 30 Mayıs’ta uygulandı.

“Kelepçeli muayene dayatılıyor”

Mektupta sağlık sorunlarına yönelik ayrı bir başlık altında ele alınan hak ihlalleri de şöyle:

“* Cihat Özdemir’in 27 Mart tarihinde hastane sevki tek hücreli ringde yapılması dayatılması üzerine yapılmamış ve Özdemir’in ortopedi ve gastroentoloji bölümlerine sevki yapıldığı söylenmesine rağmen yapılmadığı öğrenildi.

* Mustafa Kocatürk ve Cihat Özdemir’e 8 Mayıs’ta sevkleri yapılan Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi’nde kelepçeli muayene dayatması yüzünden tedavi yapılmamıştır. Kocatürk ve Özdemir’in 23 Mayıs’ta yeniden yapılan sevkleri tek kişilik ring aracı dayatması üzerine yapılmadı.

* Resul Kocatürk’ün 29 Mayıs’ta Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Göz ve Nöroloji Polikliniği’ne yapılan sevkinde tek kişilik ring aracı dayatılmıştır.

* Murat Karayel’e 9 Mayıs’ta sevk edildiği hastanede kelepçeli muayene dayatılmış, tedavi uygulanmamıştır.

* Süleyman Yılmaz Buldurur ve Zeynel Karabulut’ta sevk sırasında tek kişilik ring aracı dayatması nedeniyle tedavi uygulanmamıştır.

* Zeynel Karabulut’a Hacettepe Üniversitesi Sağlık Kurulu tarafından fiziksel ve ruhsal olarak hücre cezası yatamayacağı belirtilmesine rağmen, 11 günlük hücre cezası uygulanmaya çalışılmıştır.

 

Paylaşın